Joriy yilning 23-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiya va Saudiya Arabistoni Qirolligi Shahzoda Saud Al-Faysal nomidagi diplomatik tadqiqotlar instituti o‘rtasidagi hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda institut Bosh direktori doktor A. Al Omrani boshchiligidagi Saudiya Arabistoni diplomatik tadqiqotlar instituti delegatsiyasi, Saudiya Arabistoni Qirolligining O‘zbekistondagi Elchixonasi, O‘zbekiston Respublikasi TIV vakillari, JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya xodimlari, professor-o‘qituvchilar tarkibi va JIDU talabalari ishtirok etdi.
Seminar davomida istiqbolli qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalar muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Diplomat kadrlarini tayyorlash va malakasini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Talabalar uchun arab tili kurslarini tashkil etish, umumiy manfaatdor masalalar bo‘yicha hamkorlikda tadqiqot olib borish, ilmiy nashrlar almashish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, ikki tomonlama Oʻzbekiston – Saudiya Arabistoni munosabatlari, xususan, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik masalalari koʻrib chiqildi. Saudiya Arabistonining O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritayotgan sarmoyalari hajmi hozirda 30 milliard dollardan ortiq baholanayotgani qayd etildi.
O‘zining yakuniy so‘zida doktor A.Al Omrani o‘zbekistonlik hamkasblar bilan hamkorlikka qiziqish yuqori ekanligini ta’kidladi. – Mamlakatlarimiz boy hamkorlik tarixiga ega va bunday aloqalar nafaqat bilim almashish, balki do‘stona aloqalarni mustahkamlashga ham xizmat qilmoqda. Hamkorlikdagi loyihalarning dolzarb masalalari va istiqbollarini muhokama qilish imkoniyatidan mamnunmiz”, — dedi u.

The Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia met representatives of the Prince Saud Al-Faisal Institute of Diplomatic Studies of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia
On May 23 of this year, a scientific and practical seminar was held on issues of cooperation between the Diplomatic Academy under the University of World Economy and Diplomacy and the Institute of Diplomatic Studies named after Prince Saud Al-Faisal of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia.
The event was attended by a delegation from the Institute of Diplomatic Studies of Saudi Arabia, headed by the Director General of the Institute Dr. A. Al Omrani, representatives of the KSA Embassy in Uzbekistan, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, employees of the Diplomatic Academy at UWED, faculty and students of UWED.
During the seminar, a discussion of promising joint educational and scientific projects took place. Particular attention was paid to the issues of training and advanced training of diplomats. The possibilities of organizing Arabic language courses for students, conducting joint research on issues of common interest, and exchanging scientific publications were considered.
Along with this, issues of bilateral Uzbek-Saudi relations, in particular trade, economic and investment cooperation, were considered. The growing volume of Saudi Arabian investments in the economy of Uzbekistan has been noted, which is currently estimated at more than $30 billion.
In his concluding remarks, Dr. A. Al Omrani noted the high interest in partnership with Uzbek colleagues. “Our countries have a rich history of cooperation, and such contacts contribute not only to the exchange of knowledge, but also to the strengthening of friendly ties. We are pleased to have the opportunity to discuss current issues and prospects for joint projects,” he said.