Joriy yilning 23-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiya va Saudiya Arabistoni Qirolligi Shahzoda Saud Al-Faysal nomidagi diplomatik tadqiqotlar instituti o‘rtasidagi hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda institut Bosh direktori doktor A. Al Omrani boshchiligidagi Saudiya Arabistoni diplomatik tadqiqotlar instituti delegatsiyasi, Saudiya Arabistoni Qirolligining O‘zbekistondagi Elchixonasi, O‘zbekiston Respublikasi TIV vakillari, JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya xodimlari, professor-o‘qituvchilar tarkibi va JIDU talabalari ishtirok etdi.
Seminar davomida istiqbolli qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalar muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Diplomat kadrlarini tayyorlash va malakasini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Talabalar uchun arab tili kurslarini tashkil etish, umumiy manfaatdor masalalar bo‘yicha hamkorlikda tadqiqot olib borish, ilmiy nashrlar almashish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, ikki tomonlama Oʻzbekiston – Saudiya Arabistoni munosabatlari, xususan, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik masalalari koʻrib chiqildi. Saudiya Arabistonining O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritayotgan sarmoyalari hajmi hozirda 30 milliard dollardan ortiq baholanayotgani qayd etildi.
O‘zining yakuniy so‘zida doktor A.Al Omrani o‘zbekistonlik hamkasblar bilan hamkorlikka qiziqish yuqori ekanligini ta’kidladi. – Mamlakatlarimiz boy hamkorlik tarixiga ega va bunday aloqalar nafaqat bilim almashish, balki do‘stona aloqalarni mustahkamlashga ham xizmat qilmoqda. Hamkorlikdagi loyihalarning dolzarb masalalari va istiqbollarini muhokama qilish imkoniyatidan mamnunmiz”, — dedi u.

Дипломатическая академия при УМЭД встретила представителей Института дипломатических исследований имени принца Сауда Аль-Фейсала Министерства иностранных дел Королевства Саудовская Аравия
23 мая текущего года состоялся научно-практический семинар, посвящённый вопросам сотрудничества Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии МИД Республики Узбекистан и Института дипломатических исследований имени принца Сауда Аль-Фейсала МИД Королевства Саудовской Аравии.
В мероприятии приняли участие делегация Института дипломатических исследований Саудовской Аравии, во главе с Генеральным директором института Доктором А. Ал Омрани, представители Посольства КСА в Узбекистане, МИД Республики Узбекистан, сотрудники Дипломатической академии при УМЭД, профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
В ходе семинара состоялось обсуждение перспективных совместных образовательных и научных проектов. Особое внимание было уделено вопросам подготовки и повышения квалификации дипломатов. Рассматривались возможности организации курсов по изучению арабского языка для студентов, проведения совместных исследований по проблемам, представляющим совместный интерес, а также обмена научными публикациями.
Наряду с этим были рассмотрены вопросы двусторонних узбекско-саудовских отношений, в частности торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Отмечен растущий объем инвестиций Саудовской Аравии в экономику Узбекистана, который в настоящее время оценивается более чем в 30 миллиардов долларов.
В своём заключительном слове доктор А. Ал Омрани отметил высокую заинтересованность в партнёрстве с узбекским коллегами. «Наши страны имеют богатую историю сотрудничества, и такие контакты способствуют не только обмену знаниями, но и укреплению дружеских связей. Мы рады возможности обсудить актуальные вопросы и перспективы совместных проектов», - сказал он.