Navro‘zning yangilanish ruhi yurtimizdagi ulkan islohotlar mazmuniga hamohang
Toshkent shahridagi “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida 21-mart kuni Navro‘z tantanasi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlab, xalqimizni bayram bilan muborakbod etdi.
– Bu yilgi Navro‘z muqaddas Ramazon oyida, uning tabarruk fazilatlariga uyg‘un holda o‘tayotgani bayramga alohida ruh, o‘zgacha fayz va quvonch bag‘ishlamoqda. Qalblarimiz shodlikka to‘lgan shunday barokatli kunlarda yurtimiz mo‘min-musulmonlarini, butun islom ummatini Ramazoni sharif bilan yana bir bor qutlab, jamiki pok niyatlarimiz ijobat bo‘lishini tilaymiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari xorijiy mamlakatlarda ona yurt mehri va sog‘inchi bilan yashayotgan vatandoshlarimizni ham tabriklab, samimiy tilaklarini izhor etdi.
Navro‘z 3 ming yillik davlatchiligimiz tarixida o‘zining beqiyos ma’naviy ahamiyati bilan hamisha alohida e’tibor topgan buyuk bayram ekani ta’kidlandi. Bu ayyomning betakror go‘zalligi, insonparvarlik ruhi va teran falsafasi globallashuv davrida ham butun bashariyatni hayratga solayotgani uning azaliy mohiyati va hayotbaxsh kuchidan dalolat beradi.
Navro‘zda mujassam bo‘lgan bunyodkorlik ruhi Yangi O‘zbekistonimizda amalga oshirilayotgan ulkan islohotlar va jadal o‘zgarishlarning asl mazmuni va ezgu g‘oyalariga hamohangdir. Mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lash, ijtimoiy adolat tamoyillarini mustahkamlash, aholi daromadlari va turmush darajasini yuksaltirish yo‘lida qat’iy qadamlar qo‘yilmoqda.
Yurtimizda ko‘plab zamonaviy sanoat majmualari, infratuzilma va logistika tarmoqlari, yangi imorat va uy-joylar, bog‘cha va maktablar, oliygohlar, shifoxonalar, madaniyat va sport maskanlari bunyod etilmoqda. Shahar va qishloqlarimiz, butun yurtimiz obod bo‘lib bormoqda.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida diyorimizda yangi ekologik muhit yaratilmoqda. “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” davlat dasturi doirasida bu jarayon yanada keng ko‘lam kasb etmoqda.
Prezidentimiz nutqida yoshlar siyosatiga ham to‘xtalib, ular Yangi O‘zbekistonning ilg‘or va qudratli kuchiga aylanib borayotganini ta’kidladi. Ulkan natijalarga erishib, yurtimiz rivoji va obro‘sini oshirayotgan aql-idrokli, bilim va malakali, serg‘ayrat va ishbilarmon o‘g‘il-qizlarni sharafladi.
– Aziz farzandlarim, sizlar Vatanimiz osmonida yorqin yulduzlar bo‘lib porlaydigan vaqt keldi. Yurtimizdagi beqiyos imkoniyatlarni amaliy natijalarga aylantirish uchun tinimsiz harakat qiling! Hech qachon unutmangki, ortingizda salkam 38 millionlik buyuk xalq, Prezident turibdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Navro‘zning gashti, jozibasi, ayniqsa, mahallalarda o‘tayotgan xalq sayillarida yaqqol seziladi. Milliy an’analarimiz o‘chog‘i bo‘lgan mahalla tizimining hayotimizdagi o‘rni va ta’siri tobora ortib bormoqda. Yoshlar tarbiyasi, osoyishtalikni ta’minlash, kambag‘allikni qisqartirish, aholini tadbirkorlikka jalb etish, ijtimoiy himoya va xotin-qizlar faolligini kuchaytirish, ekologiya va obodlik kabi biri-biridan muhim vazifalar mahallaning o‘zida hal etilmoqda.
Fursatdan foydalanib, davlatimiz rahbari 22-mart – Mahalla tizimi xodimlari kuni bilan barcha mahalla faollarini samimiy tabrikladi.
Navro‘z bag‘rikenglik va ahillik ruhi bilan yurtimizdagi barcha millat va elat vakillari uchun sevimli, tom ma’noda umumxalq bayramiga aylangan. Shu ma’noda, Prezidentimiz butun xalqimizga murojaat qildi:
– Bizning kuchimiz – birlik va ahillikda, qudratimiz – Vatanga mehr va sadoqatda, yutug‘imiz – o‘zimizga bo‘lgan yuksak ishonchimizda!
Umumbashariy mohiyati tufayli Navro‘z Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan xalqaro bayram sifatida e’tirof etilgan. Bu qadriyat Sharqdagi ko‘plab el-u elatlarni, jumladan, Markaziy Osiyo xalqlarini yanada jipslashtirmoqda. Shu oy oxirida qadimiy Xo‘jand shahrida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston yetakchilarining uch tomonlama uchrashuvi o‘zaro ahillik yo‘lida yana bir amaliy qadam bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bayramda ishtirok etayotgan elchilar va xalqaro tashkilotlar vakillarini xalqaro Navro‘z kuni bilan qutlab, ularning xalqlariga do‘stlik salomini yo‘lladi.
Bayram katta konsert dasturi bilan davom etdi. Unda yurtimiz san’atkorlaridan tashqari Turkiya, Turkmaniston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston kabi qardosh o‘lkalarning taniqli xonandalari ham qatnashgani diqqatga sazavor bo‘ldi.
“Yangi O‘zbekiston” bog‘i bayram shukuhiga burkangan. Maydonchalar alvon gullar va bayroqlar bilan bezatilgan. Milliy madaniyat markazlarining ko‘rgazmalarida yurtimizdagi totuvlik va boy madaniy xilma-xillik namoyon.
Davlatimiz rahbari ushbu ko‘rgazmalarni va folklor-etnografik jamoalarning kuy-qo‘shiqlarini tomosha qildi.
Navro‘z sayillari yurtimizning barcha go‘shalarida davom etmoqda. Dehqonlar xalqimizning rizq-ro‘zi umidida yerga baraka urug‘lari ekmoqda. Mahallalarda obodonchilik, mehr-muruvvat tadbirlari o‘tkazilmoqda.

Дух обновления Навруза созвучен сути масштабных реформ, осуществляемых в нашей стране
21 марта в парке «Янги Узбекистон» города Ташкента состоялось торжественное празднование Навруза. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью и поздравил наш народ с праздником.
– В нынешнем году Навруз проходит в благословенный месяц Рамазан в созвучии с его священными ценностями, что придает празднику особый, еще более глубокий смысл. В эти благодатные дни, когда наши сердца наполнены радостью, мы еще раз поздравляем мусульман страны, всю исламскую умму со священным месяцем Рамазан, желаем исполнения добрых надежд и устремлений, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также выразил теплые поздравления соотечественникам, проживающим за рубежом, сохраняя в сердцах любовь к Родине.
Подчеркнуто, что Навруз – великий праздник, который на протяжении трёхтысячелетней истории нашей государственности занимает особое место благодаря своей уникальной духовной ценности. Его неповторимая красота, гуманизм и глубокая философия вызывают восхищение во всем мире даже в условиях глобализации, что свидетельствует о его извечной сути и жизнетворной силе.
Созидательный дух, присущий Наврузу, созвучен сути и благородным целям масштабных реформ и стремительных преобразований, осуществляемых в Новом Узбекистане. Страна уверенно продвигается по пути укрепления принципов справедливости, повышения уровня жизни и доходов населения, возвышения чести и достоинства человека.
По всей стране строятся современные промышленные комплексы, инфраструктурные и логистические объекты, новые дома и учреждения – от детсадов и школ до вузов, больниц, объектов культуры и спорта. Города и села становятся все более благоустроенными.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» в стране формируется новая экологическая среда. Государственная программа «Год защиты окружающей среды и «зеленой экономики» расширяет масштабы этих усилий.
Президент затронул также тему молодежной политики, подчеркнув, что молодежь становится ведущей и созидательной силой Нового Узбекистана. Были отмечены достижения одаренных, образованных и энергичных юношей и девушек, которые способствуют росту авторитета страны на международной арене.
– Дорогие мои сыновья и дочери, настало время еще полнее реализовать своей потенциал во имя процветания Родины. Неустанно трудитесь, направляйте все свои силы на то, чтобы превратить огромные возможности нашей страны в реальные, практические результаты! Всегда помните, что за вами стоит великий, почти 38-миллионный народ. И я как Президент сделаю все для того, чтобы каждый из вас занял достойное место в жизни, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Особая атмосфера праздника ощущается на народных гуляниях в махаллях. Система махалли все активнее влияет на воспитание молодежи, обеспечение стабильности, снижение бедности, развитие предпринимательства, социальную защиту, укрепление роли женщин, охрану окружающей среды и благоустройство.
Пользуясь возможностью, Президент сердечно поздравил всех работников махаллинской системы с их профессиональным праздником – Днем работников махалли, который отмечается 22 марта.
Навруз стал любимым праздником всех национальностей и народностей нашей страны, символом межнационального единства и согласия. В связи с этим Президент обратился ко всему народу:
– Наша сила – в единстве и сплоченности, наша мощь – в любви и преданности Родине, наш успех – в уверенности в своих возможностях!
Благодаря своей общечеловеческой сути, Навруз признан международным праздником Организацией Объединенных Наций. Эта ценность объединяет народы Востока, в том числе страны Центральной Азии. В этом контексте трехсторонняя встреча лидеров Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана, которая состоится в древнем Худжанде в конце марта, станет очередным практическим шагом на пути добрососедства и сплоченности.
Президент поздравил с праздником Навруза иностранных послов и представителей международных организаций, участвовавших в торжестве, и передал теплые пожелания дружбы их народам.
Праздник продолжился большим концертом, в котором наряду с узбекскими артистами выступили известные исполнители из Азербайджана, Кыргызстана, Туркменистана, Казахстана, Турции и Таджикистана.
Парк «Янги Узбекистон» преобразился к празднику. Площадки украшены разноцветными цветами и флагами. На выставках национальных культурных центров была представлена атмосфера согласия и богатое культурное разнообразие страны.
Президент ознакомился с этими выставками и выступлениями фольклорно-этнографических коллективов.
Праздничные гуляния продолжаются по всей стране. Дехкане сеют будущего достатка и изобилия на столе нашего народа. В махаллях активно проводятся благоустройство и благотворительные мероприятия.