O‘zbekistondagi parlament saylovlarining o‘ziga xos xususiyatlari bo‘yicha ekspertlar
Joriy yilning 27 oktyabr kuni O‘zbekistonda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, viloyat, shahar va tuman Kengashlari deputatlari saylovi bo‘lib o‘tadi. Saylov kampaniyasi 26 iyulda boshlangan va "Mening tanlovim – gullab-yashnayotgan Vatanim" shiori ostida o‘tkaziladi. Bo’lajak saylov tadbirining asosiy xususiyatlari va uning mamlakatning ichki va tashqi siyosatiga ta’siri ikki mamlakat ekspertlari tomonidan O‘zbekistonning Yekaterinburgdagi Bosh konsulligi tomonidan tashkil etilgan davra suhbatida muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi TIV JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya direktori Abdusamat Xaydarov bo‘lajak saylovlar milliy referendumda qabul qilingan Konstitutsiyaning yangi tahririga muvofiq o‘tkazilishini ta’kidladi. O‘tgan yili O‘zbekiston Prezidentining muddatidan oldin saylovi bo‘lib o‘tdi, bu yil umumiy, teng va to‘g‘ridan – to‘g‘ri saylov huquqi asosida parlament, qonun chiqaruvchi va vakillik hokimiyat organlariga saylovlar bo‘lib o‘tdi. Avvalo shuni yodda tutish kerakki, yangi hokimiyat organlarining shakllanishi nomzodlarning ham, partiyalarning ham faol ishtirokini ta’minlaydigan va parlamentarizm normalarining sezilarli darajada oshishi sharoitida majoritar-mutanosib tizim doirasida amalga oshiriladi. "E-Saylov" axborot tizimi saylovni texnologik va ochiqlik nuqtai nazaridan butunlay yangi bosqichga olib chiqadi.  Ovoz berish jarayonining o‘zi, raqamlashtirishning maksimal darajasi bilan amalga oshiriladi va mingdan ortiq xalqaro kuzatuvchilar saylov jarayonini kuzatadilar, ularning yarmi nufuzli xalqaro birlashmalar – MDH, SHHT, TDT va boshqalarnidan iborat. Kelgusi saylovlar siyosiy tizim rivojiga va O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy o‘sish sur’atlariga sezilarli ta’sir ko‘rsatishiga shubha yo‘q.
O‘zbekistonning Yekaterinburgdagi bosh konsuli Jahongir Parmanov kelgusi saylovlarda nafaqat Qonunchilik palatasining 150 nafar deputati, balki Qoraqalpog’iston Jo’qorg’i Kengesining 65 nafar deputati, shuningdek, viloyat, Toshkent va 208 ta tuman (shahar) Kengashlari deputatlari saylanishini ta’kidladi. Shunday qilib, saylov jarayonida 30 mingga yaqin nomzod va ularning 90 mingga yaqin ishonchli vakillari, shuningdek, 120 mingdan ortiq saylov komissiyasi a’zolari tashkilotchi va 70 mingdan ortiq mahalliy va xalqaro kuzatuvchilar faol ishtirok etishi kutilmoqda. Saylovlar birinchi marta majoritar-proporsional yoki aralash tizim asosida o‘tkaziladi. Mart oyida O’zbekiston Prezidenti deputatlar bilan uchrashib, siyosiy partiyalarning rolini oshirish uchun aralash saylov tizimiga o‘tishni taklif qildi. 8-may kuni Shavkat Mirziyoyev majoritar-proporsional saylov tizimini joriy etish to‘g‘risida farmon imzoladi. Saylov muvaffaqiyatli o‘tishi uchun bu yerda, Ural federal okrugida, O‘zbekistonning Yekaterinburgdagi Bosh konsulligi negizida ishchi guruh tashkil etildi. Umuman olganda, Ural federal okrugi va O‘zbekiston mintaqalari o‘rtasidagi iqtisodiy va gumanitar aloqalar kundan – kunga kuchayib bormoqda-delegatsiyalar doimiy ravishda almashilmoqda, biznes-forumlar o‘tkazilmoqda, Yekaterinburgda O‘zbekiston savdo uyi ochildi va kelgusi yil uchun o‘zaro tashriflar faol o‘rganilmoqda. O‘zaro hamkorlikning elementlaridan biri bu "davra suhbati"ni o’tkazishdir, bu nafaqat mintaqalararo iqtisodiy hamkorlik, balki ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasida ekspertlar muloqotining muhimligini ko‘rsatadi.
Rossiya Federatsiyasi TIV Diplomatik akademiyasining Global tadqiqotlar va xalqaro munosabatlar markazi mudiri Vadim Kozyulinning fikricha, O‘zbekistonning siyosiy tizimi o‘ziga xos uyg‘unlik bilan ajralib turadi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 150 nafar deputatidan iborat asosiy funksiyalari byudjetni tasdiqlash, qonunlarni ishlab chiqish va qabul qilishdir.  Parlamentning yuqori palatasi-Senat-65 a’zodan iborat hududiy vakillik organi bo‘lib, ulardan to‘qqiztasi Prezident tomonidan eng obro‘li va xizmat ko‘rsatgan fuqarolar orasidan tayinlanadi.
Veto huquqiga ega bo‘lgan va qonunlarni amalga oshirish va tashqi siyosat uchun mas’ul bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining keng doiradagi vakolatlarini ham ta’kidlash lozim. Rossiya siyosatshunoslari siyosiy partiyalarning o‘zgarishlarini, dasturlarini diqqat bilan kuzatib boradilar. Siyosiy makonda beshta partiya faoliyat ko‘rsatmoqda – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi, "Milliy tiklanish" demokratik partiyasi, O‘zbekiston xalq demokratik partiyasi, "Adolat" sotsial-demokratik partiyasi, O‘zbekiston ekologik partiyasi va majoritar-proporsional tizimning hozirgi voqeliklarida ularning roli tubdan o‘sib bormoqda. Vadim Kozyulinning fikricha, saylov yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston o‘zining joriy tashqi siyosat ko‘rsatkichini saqlab qoladi – 2022-yil sentabr oyida Samarqand qo‘shma deklaratsiyasida qayd etilganidek, Shavkat Mirziyoyev tomonidan Rossiya bilan keng qamrovli strategik sheriklik bo‘yicha tanlangan kursni ko‘zlagan holda MDH va SHHT mintaqaviy xalqaro tashkilotlarida faol ishtirok etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy Osiyo xalqaro instituti bosh ilmiy xodimi Azizxon Nazirov ham shunday fikrda: "hozirda milliy parlament, qonun chiqaruvchi va vakillik organlariga bo‘lib o‘tayotgan saylovlar haqiqatan ham O‘zbekiston siyosiy tizimini shakllantirishga sifat jihatidan yangi yondashuvni namoyish etmoqda", – deya qo‘shimcha qildi ekspert va shu nuqtai nazardan, bu O‘zbekistonning eng yaqin qo‘shnilari, birinchi navbatda Rossiya bilan munosabatlarga bo‘lgan yondashuvlariga to‘g‘ri keladi. O‘zbekiston Markaziy Osiyodagi eng yirik davlat bo‘lib, butun mintaqada barqaror rivojlanish tendentsiyasini o‘rnatishga va o‘zaro hamkorlikning butun tizimini yaratishga harakat qilmoqda va O‘zbekiston qanchalik kuchli bo‘lsa, bu bizning eng yaqin do‘stlarimizga, shu jumladan Rossiyaga ham shunchalik foydali bo‘ladi".
“Anyway Law” xalqaro konsalting kompaniyasining Rossiya ofisining rahbari, Rossiya Federatsiyasining xususiy huquq magistri Andrey Sapegin saylov qonunchiligi sohasida O‘zbekiston ilg‘or mamlakat ekanligini ta’kidladi-saylovni tartibga solishning barchasi bitta qonunda aks ettirilgan. Hech shubha yo‘qki, Rossiya asta-sekin bunday kodifikatsiyaga keladi. Qonunchilik va vakillik hokimiyatini shakllantirishning majoritar-mutanosib tizimi, ayollar uchun alohida kvotalar singari, jamiyatni demokratlashtirish darajasining oshishiga olib keladi. Shuningdek, muhim jihat sifatida shuni ta’kidlash mumkinki, saylov natijalari oddiy ko‘pchilik ovoz bilan belgilanadi, bu esa saylovning takroriy turlarini o‘tkazish zaruratini yo’q qiladi.
Uchrashuv natijalarini sarhisob qilar ekan, davra suhbati moderatori, Yevropa-Osiyo tadqiqotlari markazi direktori Andrey Rusakov barcha ishtirokchilarga bildirilgan fikrlari uchun minnatdorchilik bildirdi va O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi ekspert muloqoti muhimligini ta’kidladi. Shunday qilib, ikki prezident – Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin tomonidan e’lon qilingan ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik kursi nafaqat iqtisodiy hamkorlik formatida, balki o’zaro manfaatli masalalarning keng doirasini muhokama qilmoqda. Ikkala mamlakat ham ShHT va MDH kabi muhim integratsiya birlashmalari faoliyatida faol ishtirok etishi, o‘zaro pozitsiyalarni muvofiqlashtirish bo‘yicha muntazam ravishda "soatlarni tekshirish" muhim ahamiyatga ega. O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan siyosiy islohotlar siyosiy partiyalarning rolini sezilarli darajada oshirmoqda, bu esa mamlakatni strategik rivojlantirish masalalarida turli yondashuvlar raqobati darajasini oshirishga xizmat qiladi. Hech shubha yo‘qki, bu oxir-oqibat O‘zbekistonning Markaziy Osiyo taraqqiyotining lokomotivi sifatidagi rolini kuchaytirishga va Rossiya va O‘zbekistonning strategik sherikligini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Experts on the specifics of parliamentary elections in Uzbekistan
On October 27 of this year, elections of deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, regional, city and district councils will be held in Uzbekistan. The election campaign started on July 26 and is held under the slogan "My choice is my prosperous Homeland." The main features of the upcoming electoral event and its impact on the domestic and foreign policy of the country were discussed by experts from the two countries at a round table organized by the Consulate General of Uzbekistan in Yekaterinburg.
Director of the Diplomatic Academy at the UWED, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdusamat Khaidarov noted that the upcoming elections are held in accordance with the new version of the Constitution adopted at a national referendum. Early elections of the President of Uzbekistan were held last year, and this year – elections to parliament, legislative and representative authorities on the basis of universal, equal and direct suffrage. First of all, it should be borne in mind that the formation of new authorities will take place within the framework of a majority-proportional system, which provides for the active participation of both candidates and parties themselves and in conditions of a significant increase in the norms of parliamentarism. The E-Saylov information system, in fact, takes the conduct of elections to a completely new level in terms of technology and openness.  The voting process itself, for the convenience of expression of will, will take place with the maximum degree of digitalization, and more than a thousand international observers will observe the election process, half of whom represent reputable international associations – the CIS, SCO, OTS and many others. There is no doubt that the upcoming elections will have a significant impact on the development of the political system and the pace of socio-economic growth of the Republic of Uzbekistan.
Consul General of Uzbekistan in Yekaterinburg Jahongir Parmanov stressed that not only 150 deputies of the Legislative Chamber, but also 65 deputies of the Jokarga Kenes of Karakalpakstan, as well as deputies of regional, Tashkent and 208 district (city) Kengashes will be elected in the upcoming elections. Thus, about 30 thousand candidates and about 90 thousand of their proxies are expected to actively participate in the electoral process, as well as more than 120 thousand members of election commissions as organizers and over 70 thousand local and international observers. For the first time, the elections will be held on the basis of a majority-proportional or, as it is also called, a mixed system. The President of Uzbekistan proposed to switch to a mixed electoral system to enhance the role of political parties in March, meeting with deputies. And on May 8, Shavkat Mirziyoyev signed a decree on the introduction of a majority-proportional electoral system. In order for the elections to be successful here, in the Ural Federal District, a working group has been established on the basis of the Consulate General of Uzbekistan in Yekaterinburg. In general, economic and humanitarian ties between the regions of the Ural Federal District and Uzbekistan are becoming stronger and larger every day – there is a constant exchange of delegations, business forums are held, a Trading house of Uzbekistan has been opened in Yekaterinburg, and now mutual visits for next year are being actively worked out. One of the elements of mutual cooperation is the holding of this "round table", which shows the importance not only of interregional economic cooperation, but also of expert dialogue between analytical centers of the two countries.
According to head of the Center for Global Studies and International Relations at the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation Vadim Kozyulin, the political system of Uzbekistan is characterized by a certain harmony. The Legislative Chamber of the Oliy Majlis, consisting of 150 deputies, has the main functions of approving the budget, drafting and passing laws.  The upper house of Parliament, the Senate, is a territorial representation body consisting of 65 members, nine of whom are appointed by the President from among the most respected and honored citizens.
It should be noted that the President of the Republic of Uzbekistan, who has the right of veto and a wide range of powers, is responsible for the implementation of laws and foreign policy. Russian political scientists are closely monitoring the ongoing changes and programs of political parties. There are five parties operating in the political space – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, the Milliy Tiklanish Democratic Party, the People’s Democratic Party of Uzbekistan, the Adolat Social Democratic Party, the Environmental Party of Uzbekistan, and in the current realities of the majority-proportional system their role is radically increasing. According to Vadim Kozyulin, following the results of the elections, Uzbekistan will maintain its current foreign policy orientation – active participation in regional international organizations of the CIS and SCO with an eye to the course chosen by Shavkat Mirziyoyev for a comprehensive strategic partnership with Russia, as noted in the joint Samarkand declaration in September 2022.
Chief researcher at the International Institute of Central Asia of the Republic of Uzbekistan Azizkhan Nazirov, agrees with him: "The ongoing elections to the national parliament, legislative and representative authorities really demonstrate a qualitatively new approach to the formation of the political system of Uzbekistan," the expert added. – And in this context, it also coincides with Uzbekistan’s approaches to relations with its closest neighbors, primarily with Russia. Uzbekistan is the largest country in Central Asia, trying to set a trend for sustainable development throughout the region and building a whole system of mutual cooperation. And the stronger Uzbekistan is, the more profitable it will be for our closest friends, including Russia."
Head of the Russian office of the International consulting company “Anyway Law” Master of Private Law of the Russian Federation, Andrey Sapegin, stressed that Uzbekistan is an advanced country in the field of electoral legislation – all election regulation is reflected in one law. There is no doubt that Russia will gradually come to a similar codification. The majority-proportional system of formation of legislative and representative power, as well as separate quotas for women, lead to an increase in the degree of democratization of society. Also, as an important aspect, it can be noted that the election results are determined by a simple majority of votes, eliminating the need for repeated rounds of elections.
Summing up the meeting, moderator of the round table, Director of the Center for European-Asian Studies Andrey Rusakov thanked all participants for their opinions and stressed the importance of expert dialogue between Uzbekistan and Russia. Thus, the course of strategic partnership between the two countries, announced by two presidents – Shavkat Mirziyoyev and Vladimir Putin, is taking place not only in the format of economic cooperation, but also discussions on a wide range of issues of mutual interest. It is important that both countries actively participate in the activities of such iconic integration associations as the SCO and the CIS, regularly "checking the clock" to coordinate mutual positions. The ongoing political reform in Uzbekistan significantly increases the role of political parties, which will also contribute to increasing the level of competition between various approaches to the strategic development of the country. There is no doubt that in the end this will serve to strengthen the role of Uzbekistan as a locomotive for the development of Central Asia and strengthen the strategic partnership between Russia and Uzbekistan.