Davlatimiz rahbari nutqidan
"Zo‘ravonlik yanada avj olaversa, bu xalqaro vaziyatning keng miqyosda izdan chiqishiga, qurolli to‘qnashuvlarga yangi kuchlar tortilishiga olib keladi.
Bularning barchasi Yaqin Sharq mintaqasi bilan cheklanmay, uzoq o‘lkalarga ham tarqalib ketadigan, oqibatini bashorat qilib bo‘lmaydigan fojialarga olib kelishi mumkin.
Aynan shuning uchun ham biz har ikki tomonni zudlik bilan gumanitar maqsadlarda murosaga kelishga, jangovar harakatlarni to‘xtatib, nizoni tinchlik yo‘li bilan hal etishga chaqiramiz.
Ma’lumki, biz yashayotgan Markaziy Osiyo mintaqasi turli millat va konfessiyalar vakillarining o‘zaro tinch-totuv hayot kechirishi bo‘yicha noyob tajribaga ega.
Bu zaminda asrlar davomida musulmon, xristian va yahudiylar do‘stlik va hamjihatlikda yonma-yon yashab kelyaptilar.
Men bugungi fursatdan foydalanib, barcha yurtdoshlarimizga, avvalo, yoshlarimizga murojaat qilib, ularni turli yolg‘on tashviqotlarga berilmaslikka, qonunga zid xatti-harakatlar sodir etmaslikka chaqiraman.
Bizning eng katta kuchimiz, bebaho boyligimiz bo‘lgan tinch va osoyishta hayotimizni, o‘zaro birlik va hamjihatligimizni barchamiz birgalikda asrashimiz zarur", - dedi davlatimiz rahbari va kun tartibidagi masalalar muhokamasiga o‘tdi.

Из выступления главы государства
"В дальнейшем насилие приведет к масштабному ухудшению международной обстановки, вовлечению новых сил в вооруженные конфликты.
Все это может привести к трагедиям, последствия которых не ограничиваются Ближневосточным регионом, но и распространяются на отдаленные страны, последствия которых невозможно предсказать.
Именно по этой причине мы немедленно призываем обе стороны пойти на компромисс в гуманитарных целях, прекратить военные действия и разрешить конфликт мирным путем.
Известно, что Центральноазиатский регион, в котором мы живем, обладает уникальным опытом мирного сосуществования представителей разных национальностей и конфессий.
На протяжении веков на этой земле мусульмане, христиане и евреи жили бок о бок в дружбе и согласии.
Я пользуюсь сегодня этой возможностью, чтобы обратиться ко всем нашим соотечественникам, прежде всего, к нашей молодежи, призывая их не поддаваться различным ложным агитациям, не совершать действий, противоречащих закону.
Необходимо, чтобы мы все вместе сохранили нашу мирную и умиротворяющую жизнь, наше взаимное единство и гармонию, нашу величайшую силу, наше бесценное богатство", - сказал глава нашего государства и перешел к обсуждению вопросов повестки дня.