Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi va Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi sammiti
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan 14-15-sentabr kunlari Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi va Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi sammitida ishtirok etish uchun Dushanbe shahriga tashrif buyurdi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilarining beshinchi uchrashuvi kun tartibidan mintaqada ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, siyosiy muloqotni rivojlantirish, savdo, investitsiyalar, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi va ekologiya sohalaridagi qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surish, madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish hamda xavfsizlik sohasidagi zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi chora ko‘rish masalalari o‘rin oldi.
Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi ta’sischi davlatlari rahbarlarining ushbu birlashma tashkil etilganining o‘ttizinchi yilida o‘tkaziladigan yubiley yig‘ilishida suv resurslarini boshqarish va ulardan oqilona foydalanish borasidagi mintaqaviy sheriklikning dolzarb jihatlari hamda jamg‘arma faoliyatini yanada takomillashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.

Meeting of the Council of Heads of the Founder States of the International Fund for Saving the Aral Sea
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, visited Dushanbe on September 14-15 to participate in the Consultative Meeting of the heads of Central Asian States and the summit of the International Fund for Saving the Aral Sea.
The agenda of the fifth meeting of the leaders of the Central Asian countries included issues of further expansion of multifaceted cooperation in the region, including the development of political dialogue, promotion of joint programs and projects in the fields of trade, investment, transport, energy, agriculture and ecology, activation of cultural and humanitarian exchange, as well as responding to modern challenges and threats security.
At the anniversary meeting of the heads of the founding states of the International Fund for Saving the Aral Sea, held in the year of the 30th anniversary of the establishment of the association, topical aspects of regional partnership in the field of management and rational use of water resources, as well as further improvement of the fund's activities were considered.