Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi va Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi sammiti
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan 14-15-sentabr kunlari Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi va Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi sammitida ishtirok etish uchun Dushanbe shahriga tashrif buyurdi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilarining beshinchi uchrashuvi kun tartibidan mintaqada ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, siyosiy muloqotni rivojlantirish, savdo, investitsiyalar, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi va ekologiya sohalaridagi qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surish, madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish hamda xavfsizlik sohasidagi zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi chora ko‘rish masalalari o‘rin oldi.
Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi ta’sischi davlatlari rahbarlarining ushbu birlashma tashkil etilganining o‘ttizinchi yilida o‘tkaziladigan yubiley yig‘ilishida suv resurslarini boshqarish va ulardan oqilona foydalanish borasidagi mintaqaviy sheriklikning dolzarb jihatlari hamda jamg‘arma faoliyatini yanada takomillashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.

Консультативная встреча глав государств Центральной Азии и саммит Международного фонда спасения Арала
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона 14-15 сентября посетил город Душанбе для участия в Консультативной встрече глав государств Центральной Азии и саммите Международного фонда спасения Арала.
В повестку дня пятой встречи лидеров стран Центральной Азии были включены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества в регионе, в том числе развития политического диалога, продвижения совместных программ и проектов в сферах торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, сельского хозяйства и экологии, активизации культурно-гуманитарного обмена, а также реагирования на современные вызовы и угрозы безопасности.
На юбилейном заседании глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала, проводимом в год 30-летия с момента создания объединения, рассмотрены актуальные аспекты регионального партнерства в области управления и рационального использования водных ресурсов, а также дальнейшего совершенствования деятельности фонда.