Nyu-Dehli shahrida boʻlib oʻtgan “Hindistonning Markaziy, Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo bilan munosabatlari: Tahdidlar va imkoniyatlar” xalqaro konferensiyasi ishtirok etganlik toʻgʻrisida
2024-yil 8-noyabr kuni Nyu-Dehli shahrida “MERI Group Institutions” tashkiloti tomonidan tashkil etilgan “Hindistonning Markaziy, Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo bilan aloqalari: Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Anjumanda “Hindiston – Markaziy Osiyo” jamg‘armasi rahbariyati, Hindiston tashqi ishlar vazirining sobiq o‘rinbosarlari,  Markaziy Osiyo davlatlarining Hindistonda akkreditatsiyadan o‘tgan elchilari, shuningdek, Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlarining aqliy markazlari vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyaning birinchi qismida erishilgan kelishuvga muvofiq, Diplomatik akademiya “Hindiston – Markaziy Osiyo” jamgʻarmasi bilan hamkorlikda “Janubiy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi oʻzaro bogʻliqlikni rivojlantirishda Oʻzbekiston-Hindiston istiqbollari” kitobining taqdimotini oʻtkazdi. Kitob JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyasi tashabbusi bilan Hindiston-Markaziy Osiyo jamg‘armasi bilan hamkorlikda tayyorlandi.
Kitob taqdimoti O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2021-yilda Toshkentda boʻlib oʻtgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” nomli xalqaro konferensiyada ilgari surilgan Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish toʻgʻrisidagi tashabbuslar doirasida tashkil etildi.
Kitob O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiya tomonidan o‘zbek va rus tillarida nashr etildi. Kitobning ingliz tilidagi nusxasi Hindiston – Markaziy Osiyo fondi tomonidan Nyu-Dehlida nashr etilgan. Mazkur qo‘shma nashrga so‘zboshi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev va Hindiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari, Hindistonning O‘zbekistondagi sobiq elchisi Gitesh Sharma tomonidan yozilgan.
O‘zbek va hind olimlarining mazkur qo‘shma nashri O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining ikki tomonlama va mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha fundamental yondashuvini o‘zida aks ettiradi va hozirgi davrda tobora dolzarb bo‘lib borayotgan tarix, siyosat, iqtisodiyot, sarmoya, xavfsizlik va madaniyat sohalarini qamrab oladi. Shubhasiz, ushbu kitobning nashr etilishi jadal o‘zgarib borayotgan dunyoda mazkur tomonlar o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Anjumanning ikkinchi qismida iqtisodiy aloqalar, hamkorlikni mustahkamlashda yumshoq kuchning o‘rni, siyosiy munosabatlar va mintaqaviy geosiyosat, shuningdek, Hindiston, Markaziy Osiyo va Janubi-Sharqiy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishning istiqboldagi imkoniyatlari muhokama qilindi.

Об участии в международной конференции «Отношения Индии с Центральной, Южной и Юго-Восточной Азией: Вызовы и возможности» в Нью-Дели
8 ноября 2024г. в Нью-Дели состоялась международная конференция на тему «Отношения Индии с Центральной, Южной и Юго-Восточной Азией: Вызовы и возможности», организованная «MERI Group Institutions». В работе конференции приняли участие руководство Фонда «Индия - Центральная Азия», бывшие заместители министра иностранных дел Индии, а также послы стран Центральной Азии, аккредитованные в Индии, а также представители мозговых центров стран Юго-Восточной Азии.
В ходе первой части конференции в соответствии с достигнутой договорённостью, Дипломатической академией совместно с Фондом «Индия - Центральная Азия» была проведена презентация книги «Перспективы Индии и Узбекистана в развитии взаимосвязанности Южной и Центральной Азии». Книга была подготовлена по инициативе Дипломатической академии при УМЭД в сотрудничестве с Фондом «Индия - Центральная Азия». Презентация книги была организована в поддержку инициативы Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева, по развитию сотрудничества между Центральной и Южной Азией, выдвинутой в ходе международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» в Ташкенте в 2021 г.
Книга была выпущена на узбекском и русском языках Дипломатической академией при Университете мировой экономики и дипломатии, МИД Республик Узбекистан. Английская версия книги была выпущена в Нью-Дели Фондом «Индия - Центральная Азия». Предисловие к этому совместному изданию было написано первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректором УМЭД С.Сафоевым и заместителем министра иностранных дел Индии и бывшим Послом Индии в Узбекистане Гитешем Шармой.
Этот совместный труд узбекских и индийских учёных отражает фундаментальный подход Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева и премьер-министра Индии Нарендры Моди к развитию двустороннего и межрегионального сотрудничества и акцентирует внимание на темах, которые становятся все более актуальными в современном мире, охватывая историю, политику, экономику, инвестиции, безопасность и культуру. Несомненно, выход в свет этой книги будет способствовать большему взаимопониманию сторон в быстроменяющемся мире.
Во второй части конференции были рассмотрены вопросы экономических связей, роль мягкой силы в укреплении сотрудничества, политические отношения и региональная геополитика, а также возможные варианты развития сотрудничества между Индией, Центральной Азией и Юго-Восточной Азией.
Участниками конференции, среди которых выступили бывшие послы Индии в Узбекистане Ашок Шарма, Гитеш Шарма, а также представители мозговых центров Индии и стран Юго-Восточной Азии, была выражена общая точка зрения о необходимости дальнейшего развития межрегионального сотрудничества, которое отвечает интересам стран этих регионов.