Nyu-Dehli shahrida boʻlib oʻtgan “Hindistonning Markaziy, Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo bilan munosabatlari: Tahdidlar va imkoniyatlar” xalqaro konferensiyasi ishtirok etganlik toʻgʻrisida
2024-yil 8-noyabr kuni Nyu-Dehli shahrida “MERI Group Institutions” tashkiloti tomonidan tashkil etilgan “Hindistonning Markaziy, Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo bilan aloqalari: Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Anjumanda “Hindiston – Markaziy Osiyo” jamg‘armasi rahbariyati, Hindiston tashqi ishlar vazirining sobiq o‘rinbosarlari,  Markaziy Osiyo davlatlarining Hindistonda akkreditatsiyadan o‘tgan elchilari, shuningdek, Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlarining aqliy markazlari vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyaning birinchi qismida erishilgan kelishuvga muvofiq, Diplomatik akademiya “Hindiston – Markaziy Osiyo” jamgʻarmasi bilan hamkorlikda “Janubiy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi oʻzaro bogʻliqlikni rivojlantirishda Oʻzbekiston-Hindiston istiqbollari” kitobining taqdimotini oʻtkazdi. Kitob JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyasi tashabbusi bilan Hindiston-Markaziy Osiyo jamg‘armasi bilan hamkorlikda tayyorlandi.
Kitob taqdimoti O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2021-yilda Toshkentda boʻlib oʻtgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” nomli xalqaro konferensiyada ilgari surilgan Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish toʻgʻrisidagi tashabbuslar doirasida tashkil etildi.
Kitob O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiya tomonidan o‘zbek va rus tillarida nashr etildi. Kitobning ingliz tilidagi nusxasi Hindiston – Markaziy Osiyo fondi tomonidan Nyu-Dehlida nashr etilgan. Mazkur qo‘shma nashrga so‘zboshi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev va Hindiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari, Hindistonning O‘zbekistondagi sobiq elchisi Gitesh Sharma tomonidan yozilgan.
O‘zbek va hind olimlarining mazkur qo‘shma nashri O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining ikki tomonlama va mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha fundamental yondashuvini o‘zida aks ettiradi va hozirgi davrda tobora dolzarb bo‘lib borayotgan tarix, siyosat, iqtisodiyot, sarmoya, xavfsizlik va madaniyat sohalarini qamrab oladi. Shubhasiz, ushbu kitobning nashr etilishi jadal o‘zgarib borayotgan dunyoda mazkur tomonlar o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Anjumanning ikkinchi qismida iqtisodiy aloqalar, hamkorlikni mustahkamlashda yumshoq kuchning o‘rni, siyosiy munosabatlar va mintaqaviy geosiyosat, shuningdek, Hindiston, Markaziy Osiyo va Janubi-Sharqiy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishning istiqboldagi imkoniyatlari muhokama qilindi.

Participation in the international conference "India's Relations with Central, South and Southeast Asia: Challenges and Opportunities" in New Delhi
November 8, 2024. An international conference on "India's Relations with Central, South and Southeast Asia: Challenges and Opportunities" organized by MERI Group Institutions was held in New Delhi. The conference was attended by the leadership of India-Central Asia Foundation, former Deputy Foreign Ministers of India, as well as Ambassadors of Central Asian countries accredited in India and representatives of think tanks of Southeast Asian countries.
During the first part of the conference, in accordance with the agreement reached, the Diplomatic Academy together with the India-Central Asia Foundation held a presentation of the book "Indo-Uzbek Perspectives on Connectivity between South and Central Asia". The book was prepared on the initiative of the Diplomatic Academy at the UWED in cooperation with the India-Central Asia Foundation. The presentation of the book was organized in support of the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M.Mirziyoyev on development of cooperation between Central and South Asia, put forward during the international conference "Central and South Asia: Regional Interconnectedness. Challenges and Opportunities" in Tashkent in 2021.
The book was published in Uzbek and Russian languages by the Diplomatic Academy at the University of World Economy and Diplomacy, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan. The English version of the book was published in New Delhi by the India-Central Asia Foundation. The foreword to this joint publication was written by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the UWED S. Safoyev and Deputy Minister of Foreign Affairs of India and former Ambassador of India to Uzbekistan Gitesh Sharma.
This joint work by Uzbek and Indian scholars reflects the fundamental approach of Uzbek President Sh. M. Mirziyoyev and Indian Prime Minister Narendra Modi to the development of bilateral and interregional cooperation and focuses on topics that are becoming increasingly relevant in today's world, covering history, politics, economics, investment, security and culture. Undoubtedly, the publication of this book will contribute to greater mutual understanding between the parties in a rapidly changing world.
The second part of the conference focused on economic ties, the role of soft power in strengthening cooperation, political relations and regional geopolitics, as well as possible options for the development of cooperation between India, Central Asia and Southeast Asia.
Participants of the conference, including former Indian ambassadors to Uzbekistan Ashok Sharma, Gitesh Sharma, as well as representatives of think tanks of India and Southeast Asian countries, expressed a common point of view on the need to further develop interregional cooperation that meets the interests of the countries of these regions.