2024-yil 27-oktabrda bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga saylovga bag‘ishlangan xalqaro davra suhbati to‘g‘risida
2024-yil 11-oktabrda 2024-yil 27-oktabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga saylovlarga bag‘ishlangan xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Davra suhbati Rossiyaning Yevropa-Osiyo tadqiqotlari markazi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Diplomatik akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasining Yekaterinburg shahridagi Bosh konsulligi,  O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tashqisiyosiy tadqiqotlar va tashabbuslar markazi hamda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy Osiyo tadqiqotlari xalqaro instituti tomonidan tashkil etildi.
Unda saylov qonunchiligiga kiritilgan, O‘zbekiston Respublikasi qonunchilik tizimining ochiqligi va demokratikligidan dalolat beruvchi o‘zgartish va qo‘shimchalarga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, bo‘lajak saylovlarda Qonunchilik palatasiga 150 nafar, Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesiga 65 nafar deputat, shuningdek, xalq deputatlari viloyat, Toshkent va 208 nafar tuman (shahar) deputatlari saylanishi ham qayd etildi. Shunday qilib, saylov jarayonida 30 mingga yaqin nomzod va ularning 90 mingga yaqin ishonchli vakili faol ishtirok etishi, shuningdek, 120 mingdan ortiq saylov komissiyalarining aʼzolari tashkilotchi sifatida va 70 mingdan ortiq mahalliy va xorijiy (xalqaro) kuzatuvchilar qatnashishi kutilmoqda. Saylov birinchi marta majoritar-proporsional (aralash) tizim asosida, saylov okruglari bir mandatli va yagona saylov okruglariga bo‘lingan holda o‘tkaziladi.
Davra suhbati ishtirokchilarining ta’kidlashicha, bo’lib o’tayotgan saylov kampaniyasi va saylov natijalari mamlakatimizda demokratik davlatchilikning muhim ko‘rsatkichlaridan biriga aylanadi, fuqarolarning saylash va saylanish bo‘yicha konstitutsiyaviy huquqlarini ro‘yobga chiqarish, davlat organlarini milliy qonunchilik va xalqaro saylov standartlariga to‘liq muvofiq demokratik tarzda shakllantirishda ishtirok etishi muhim ahamiyat kasb etadi.

On an international round table dedicated to the upcoming elections to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on October 27, 2024.
On October 11, 2024, an international round table was held dedicated to the upcoming elections to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on October 27, 2024. The round table was organized by the Center for European and Asian Studies of Russia, the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Yekaterinburg, the Center for Foreign Policy Research and Initiatives under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the International Institute of Central Asian Studies of the Republic of Uzbekistan.
Particular attention was paid to changes and additions made to the electoral legislation, which testify to the openness and democratic nature of the legislative system of the Republic of Uzbekistan. It was also noted that 150 deputies of the Legislative Chamber, 65 deputies of the Jokargy Kenes of Karakalpakstan, as well as deputies of regional, Tashkent and 208 district (city) kengashes will be elected in the upcoming elections. Thus, about 30 thousand candidates and about 90 thousand of their authorized representatives are expected to actively participate in the election process, as well as the participation of more than 120 thousand members of election commissions as organizers and more than 70 thousand local and foreign (international) observers. The elections will be held for the first time on the basis of a majoritarian-proportional (mixed) system, where the electoral districts are divided into single-mandate and a single electoral district.
According to the participants of the round table, the ongoing election campaign and the election results will become one of the important indicators of democratic statehood in our country, and are of great importance in the implementation of the constitutional rights of citizens to vote and be elected, to participate in the democratic formation of state bodies in full compliance with national legislation and international electoral standards.