Oʼzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyada “Oʼzbek diplomatiyasi - elchilik institutining ildizlariga nazar” mavzuida oʼtkazilgan magistratura ilmiy-amaliy konferensiyasi toʼgʼrisida
2024 yil 10 may kuni JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyada “Oʼzbek diplomatiyasi - elchilik institutining ildizlariga nazar” mavzuida magistratura ilmiy-amaliy konferensiyasi boʼlib oʼtdi. Universitet rektori S.S.Safoev tashabbusi bilan oʼtkazilayotgan ushbu anjuman Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning 02.02.2024 yildagi PQ-54-son qarorida ko’rsatilgan Taʼlim sohasida olib borilayotgan islohotlarni chuqurlashtirish, taʼlim tashkilotlari faoliyatini ilgʼor xorijiy amaliyotlar asosida tashkil etish va qoʼshimcha qoʼllab-quvvatlash borasidagi chora-tadbirlar ijrosini amalga oshirish maqsadida o’tkazildi. Bu tadbir Аkademiyaning birinchi bitiruvchi magistrlarining ilmiy faoliyatini rivojlantirish va koʼnikmalarni mustahkamlash maqsadida tashkil qilingan 3 konferensiyaning (“O‘zbekiston tashqi siyosatida “Yumshoq kuch” (26.04.2024y.), “Yaqin Sharq muammosini xaqqoniy va odilona hal etishdagi bosqichlar va ularning istiqbollari” (02.05.2024y.)) yakuniysidir. Yig’ilishga nafaqat Аkademiya magistrantlari, balki JIDU va Sharqshunoslik universiteti magistrant va doktorantlari ham taklif etildilar.
Konferensiyani Аkademiya direktori siyosiy fanlar doktori, professor А.А.Xaydarov kirish soʼzi bilan ochib berdi. Koʼtarilgan mavzu garchi mustaqillik davrida nashr etilgan turli adabiyotlarda yoritilgan boʼlsa-da, bu mavzuda hozirgacha konferentsiya darajasidagi tadbir oʼtkazilmagan edi. Аnjuman Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoevning «Qadimdan mamlakatimiz hududida diplomatiya anʼanalari shakllangan, ajdodlarimiz yaqin va uzoq xorij bilan doʼstlik va hamkorlikda yashashga intilganlar», degan fikrlari tasdigʼi sifatida eʼtiborga loyiq boʼldi.
Konferensiyada asosiy urgʼu oʼlkamizning boy tarixi, xususan diplomatiyamizning chuqur tarixiy ildizlari, boy anʼanalari tilga olindi. Xususan, Аkademiya magistrantlari tarixda mintaqamiz hududida hukm surgan imperiyalar, xonlik va boshqa tuzumlardagi oʼzbek diplomatiyasining qadimgi zamonlardan boshlab bugungi kungacha – mustaqil Oʼzbekiston diplomatiyasi shakllanishi va taraqqiy etishigacha boʼlgan davr toʼgʼrisida oʼz ilmiy izlanishlari borasida maʼruza va prezentatsiyalar qildi. Maʼruzalar sohaning quyidagi yoʼnalishlariga bagʼishlandi: “Ozbek diplomatiyasining tarixiy ildizlari”, “Amir Temur davrida diplomtik munosabatlarning rivojlanishi”, “Markaziy Osiyo hududida elchilik institutining taraqqiy topishi”, “Boburiylar diplomatiyasi”, “Ozbek Xonliklari davrida diplomatiya”, va “O’zbekistonning zamonaviy diplomatiyasi”.
Maʼruzachilardan magistrantlar Xolov Suxrob, Аbdullaeva Maftuna va Аdilova Nargizaning chiqishlari, ayniqsa, anjuman qatnashchilarida katta qiziqish uygʼotdi.
Mazkur anjuman Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoevning oʼzbek diplomatiyasining «tarixiy ildizlari, mustaqillik davrida oʼziga xos shakllanish jarayonlari» haqida alohida ilmiy izlanishlar olib borish zarurligi borasidagi ko’rsatmalari javoban oʼtkazildi. Magistrantlar tayyorlagan materiallar Oʼzbekiston diplomatiyasining shakllanishi, rivojlanishining asosiy bosqichlarini oʼrganishda yana bir qadam boʼladi, deb umid qilamiz.
Tadbir yakunida ishtirokchilar o’z fikr-mulohazalari bilan o’rtoqlashib, Diplomatik akademiya va JIDU bilan hamkorlikda “O’zbekiston diplomatiyasi: kecha va bugun” mavzuida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasini o’tkazish taklifini kiritdilar.

On the topic of” Uzbek diplomacy - a look at the roots of the embassy Institute " at the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan under UWED
A scientific-practical conference titled “Uzbek Diplomacy - a look at the formation of the Institute of Embassies” took place at the Diplomatic Academy at the University of World Economy and Diplomacy, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, on May 10, 2024, at the initiative of UWED Rector Sadyk S. Safoev, the conference was being held to organize educational organizations' activities based on cutting-edge foreign practices and to implement measures to deepen ongoing reforms in the field of education. Additional support specified in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev dated 02.02.2024 No. PP-54 also was provided. This conference is a part of three that were held to further the development of scientific activities and hone the skills of the Academy's first graduates - masters. The conferences were titled "Soft Power in the Foreign Policy of Uzbekistan" (April 26, 2024) and "Stages and Prospects of a Truthful and Fair Solution to the Middle East Problem" (May 02, 2024). The meeting was open to masters from the Academy as well as Tashkent State University of Oriental Studies and also UWED PhD students.
Professor A.A. Khaidarov, Director of the Academy, gave an introductory speech to kick off the conference, mentioning that despite being brought up during the independence era, the theme has not received enough attention and has not been represented at other scientific conferences. The meeting supported the remarks made by the Republic of Uzbekistan President Sh. Mirziyoyev, who stated that “Our ancestors sought to live in friendship and cooperation with near and far abroad with since time immemorial, the traditions of diplomacy have developed on the territory of our country.”
The conference's primary theme was our nation's rich past, specifically the affluent traditions and historical foundations of our diplomacy. The Academy's masters actually gave reports and presentations on their academic studies of Uzbek diplomacy's history, which spans from antiquity to the present and includes the establishment and growth of the country's independent diplomacy. The topics covered in the presentations included “Uzbek Diplomacy's Historical Foundations,” “Diplomacy of the Uzbek Khanates,” “Development of Diplomatic Relations under Amir Temur,” “Development of the Institute of Embassies in Central Asia,” “Baburid Diplomacy,” and “Modern Diplomacy of Uzbekistan.”
The participants of the conference were particularly interested in the speeches of masters Kholov Sukhrob, Abdullayeva Maftuna and Adilova Nargiza.
This conference was organized in the ligt of the guidelines of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.Mirziyoyeva on the need for a separate academic study of Uzbek diplomacy “Historical roots, specific processes of formation during the period of independence.” We hope that the materials prepared by the masters will be another step in studying the main stages of the formation and development of diplomacy in Uzbekistan.
At the end of the event, the participants exchanged views and made a proposal to hold a scientific and practical conference on the topic “Diplomacy of Uzbekistan: Yesterday and Today” jointly with the Diplomatic Academy and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.