O‘zbekiston Prezidenti Jahon banki bilan keng ko‘lamli sheriklik natijalarini mamnuniyat bilan qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-aprel kuni Jahon banki guruhining operatsiyalar bo‘yicha boshqaruvchi direktori Anna Berde boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekistonning Jahon banki bilan keng ko‘lamli strategik hamkorligini yanada rivojlantirish, eng avvalo, ushbu global moliyaviy institut tomonidan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar strategiyasini qo‘llab-quvvatlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Anna Berde davlatimiz rahbariga Jahon banki prezidenti Ajay Banganing salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Keyingi yillarda sheriklik munosabatlari yuksak darajaga chiqib, salmoqli natijalar berayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugungi kunda O‘zbekiston bankning eng yirik hamkorlaridan biridir. Loyihalar portfeli 12 milliard dollardan oshdi. Jahon banki iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlari va ijtimoiy sohaning barqaror rivojini ta’minlashga qaratilgan islohotlarni amalga oshirishda moliyaviy, konsultativ va texnik ko‘mak ko‘rsatmoqda.
Bank ko‘magida xalqaro moliya institutlari ishtirokidagi loyihalar mexanizmi takomillashtirildi, ularni tayyorlashni tezlashtirish va sifatini oshirish bo‘yicha yangi tartib qabul qilindi.
Kambag‘allikka qarshi kurashish, eng avvalo, turizm sohasida xotin-qizlar va yoshlar uchun ish o‘rinlari yaratish, xususiy sektorni va davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish dasturlarini qo‘llab-quvvatlash, davlat korxonalarini transformatsiya qilish va xususiylashtirish kabi yo‘nalishlar kelgusi amaliy sheriklikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Uglerod chiqindilarini qisqartirish, urbanizatsiya va infratuzilmani modernizatsiya qilish, energiya samaradorligini oshirish, investitsiya muhitini yaxshilash, mamlakatimizning JSTga a’zo bo‘lishiga ko‘maklashish borasidagi hamkorlik rejalariga alohida e’tibor qaratildi.

President of Uzbekistan highlights with satisfaction the results of full-scale partnership with the World Bank
On April 10 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with a delegation of the World Bank Group headed by managing director of operations Anna Bjerde.
Issues of further development of Uzbekistan's full-scale strategic cooperation with the World Bank were discussed, primarily in the sphere of this global financial institution's support to the ongoing strategy of economic reforms in our country.
At the beginning of the meeting, Anna Bjerde conveyed to the Head of our state sincere greetings and best wishes from World Bank President Ajay Banga.
The highest level of productive partnership relations achieved in recent years was noted with deep satisfaction.
Currently, Uzbekistan is one of the largest partners of the bank - the portfolio of projects exceeds $12 billion. The World Bank provides financial, advisory and technical support for the implementation of reforms aimed at ensuring sustainable development of priority sectors of the economy and social sector.
With the bank's assistance, a new procedure has been adopted to improve the mechanism, accelerate the preparation and improve the quality of projects with the participation of international financial institutions.
Priorities for further practical partnership include poverty alleviation, primarily through job creation for women and youth, including in the tourism sector, support for the private sector and public-private partnership programs, transformation and privatization of state-owned enterprises.
Special attention was paid to joint plans in the field of decarbonization, urbanization and modernization of infrastructure, energy efficiency, improvement of the investment climate, assistance in the country's accession to the WTO.