O‘zbekiston Prezidenti Pekindagi tantanali harbiy paradda ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekin shahriga rasmiy tashrif doirasida 3-sentabr kuni Tyananmen maydonida Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali harbiy paradda ishtirok etdi.
Tadbirda yigirmadan ortiq davlat rahbarlari va vakillari, jumladan, Rossiya, Belarus, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Mo‘g‘uliston, Tojikiston, Turkmaniston, Eron, Vetnam, Misr va boshqa davlatlar yetakchilari ishtirok etdi.
XXR Raisi Si Szinpin o‘z nutqida bugungi sharoitda tarixiy xotirani asrab-avaylash, tinchlikni saqlash va adolatni ta’minlash muhimligini ta’kidladi.
Paradda Xitoy xalq ozodlik armiyasining 45 ta bo‘linmasi ishtirok etdi. Xitoy mudofaa sanoati tomonidan ishlab chiqarilgan raketa tizimlari, tanklar, aviatsiya texnikasi va uchuvchisiz uchish apparatlarining eng so‘nggi namunalari namoyish etildi.
Bunday paradlar 1949-yildan buyon Pekinda o‘tkazib kelinadi, qurolli kuchlarning so‘nggi katta ko‘rigi esa 2019-yil 1-oktabrda bo‘lib o‘tgan va unda 15 mingga yaqin ishtirokchi qatnashgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Pekin shahridagi tantanali tadbirlarda ishtiroki mamlakatimizning xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlash, tinchlik, barqaror taraqqiyot va farovonlik yo‘lida mintaqaviy va global darajada konstruktiv muloqotni rivojlantirishga qaratilgan izchil tashqi siyosatining navbatdagi tasdig‘i bo‘ldi.

President of the Republic of Uzbekistan took part in a solemn military parade in Beijing
On September 3, as part of the official visit program in Beijing, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a solemn military parade dedicated to the 80th anniversary of Victory in World War II, held at Tiananmen Square.
The event was attended by leaders and representatives of more than twenty countries, including the leaders of Russia, Belarus, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Tajikistan, Turkmenistan, Iran, Vietnam, Egypt and other countries.
In his address, President of China Xi Jinping emphasized the importance of preserving historical memory, maintaining peace and ensuring justice under current global conditions.
The parade featured 45 formations of the People’s Liberation Army of China. The latest models of missile systems, tanks, aircraft and unmanned aerial vehicles produced by Chinese defense industry were showcased.
Such parades have been held in Beijing since 1949, while the most recent grand military review taking place on October 1, 2019 involved around 15 thousand participants.
The participation of the President of the Republic of Uzbekistan in the ceremonial events in Beijing became yet another confirmation of the consistent foreign policy course of our country, aimed at strengthening friendship and mutual understanding between nations, as well as developing constructive dialogue at regional and global levels in the name of peace, sustainable development and prosperity.