O‘zbekiston va AQSH yetakchilari ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarilganini olqishladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-noyabr kuni Vashington shahriga amaliy tashrifi doirasida Oq uyda Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Prezidentimiz dastlab Oq uyning Faxriy mehmonlar kitobida qayd yozib qoldirdi.
So‘ng Oval xonada yetakchilar muzokara o‘tkazdilar. O‘zbekiston bilan AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yil sentabr oyida Nyu-York shahrida oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Global va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar, shu jumladan, “C5+1” formatida Markaziy Osiyo va AQSH o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari Donald Trampni ichki va tashqi siyosatdagi yuksak muvaffaqiyatlari bilan samimiy tabrikladi. Uning o‘tkir xalqaro va mintaqaviy mojarolarni tinch yo‘l bilan hal etish borasida qo‘shayotgan shaxsiy hissasi va sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
Donald Tramp shu kunlarda O‘zbekiston yetakchisi AQSH hukumati vakillari, yirik kompaniyalari va moliyaviy institutlari rahbarlari bilan samarali uchrashuv va muzokaralar o‘tkazganini olqishladi.
Yetakchilar qo‘shma loyihalarni ilgari surishning institutsional mexanizmlarini yaratish va takomillashtirish muhimligini ta’kidladilar.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari AQSH yetakchisini o‘zi uchun qulay muddatda O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi.

Leaders of Uzbekistan and the United States welcome elevation of bilateral strategic partnership to a new level
On November 6, as part of his working visit to Washington, D.C., President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks at the White House with President of the United States of America Donald Trump.
Issues of further strengthening Uzbek-American strategic partnership, enhancing political dialogue, and expanding trade, economic, investment and cultural-humanitarian cooperation were reviewed. Special attention was given to the practical implementation of agreements reached at the highest level in New York in September this year
The President of our country left an entry in the White House Guest Book.
Then, in the Oval Office, the leaders held talks during which they discussed issues related to further strengthening Uzbek-American strategic partnership relations, enhancing political dialogue, and expanding trade, economic, investment, cultural, and humanitarian cooperation.
Special attention was paid to the practical implementation of high-level agreements reached in New York in September this year.
A thorough exchange of views took place on current global and regional issues, including deepening cooperation between Central Asia and the United States within the “C5+1” format.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated Donald Trump on his significant achievements in domestic and foreign policy. His personal contribution and efforts toward the peaceful resolution of pressing international and regional conflicts was especially emphasized.
Donald Trump welcomed the productive outcomes of the meetings and negotiations held earlier between the leader of Uzbekistan, U.S. government officials, and heads of major American companies and financial institutions.
The leaders emphasized the importance of establishing and improving institutional mechanisms to advance joint projects.
At the conclusion of the negotiations, the Head of our state invited the President of the United States to pay an official visit to Uzbekistan at a convenient time.