“O‘zbekiston va Turkiyaning strategik qarashlari”.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiyada Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Diplomatik akademiya direktori bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
2025-yil 13-oktabr kuni JIDU “O‘zbekiston va Turkiyaning strategik qarashlari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi. Tadbirda xorijiy ekspertlar va tahliliy doiralar vakillari ishtirok etdilar.
Forum davomida quyidagi masalalar muhokama qilindi:
• “O‘zbekiston – Turkiya: strategik hamkorlikning yangi ufqlari”,
• “Turkiy davlatlar tashkiloti a’zolari o‘rtasidagi xavfsizlik, o‘zaro aloqalar va ko‘p tomonlama munosabatlar”,
• “Bo‘linayotgan jahon tartibotida yo‘l izlash” mavzulari.
Mazkur tadbir doirasida xorijiy mehmonlarning so‘rovlariga binoan O‘zbekiston Respublikasining tegishli tashkilot va idoralarida uchrashuvlar ham tashkil etildi.
Xususan, 2025-yil 13-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiyada Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Diplomatik akademiya direktori janob Mesut Ozjan bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Suhbat davomida tomonlar O‘zbekiston va Turkiya diplomatik akademiyalari o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, shuningdek, qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, “Iqtisodiy diplomatiya” mavzusida Diplomatik akademiya talabalari va tinglovchilari uchun ma’ruza tashkil etish, ilmiy-amaliy tadbirlarni o‘tkazish hamda ilmiy maqolalar to‘plamini birgalikda nashr etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Стратегическое видение Узбекистана и Турции».
В Дипломатической академии при УМЕД проведена встреча с директором Дипломатической академии при МИД Турецкой Республики
13 октября 2025 года в УМЭД организована научно-практическая конференция на тему: «Стратегическое видение Узбекистана и Турции», в которой приняли участие представители экспертно-аналитических кругов зарубежных стран.
На прошедшем форуме обсуждены вопросы: «Узбекистан – Турция: новые горизонты стратегического сотрудничества», «Безопасность, взаимосвязи и многосторонние отношения между членами Организации тюркских государств», «Поиск пути в условиях фрагментированного мирового порядка».
В рамках данного мероприятия, согласно обращениям иностранных гостей, также организованы встречи в соответствующих организациях и ведомствах Республики Узбекистан.
В частности, 13 октября 2025 года в Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с директором Дипломатической академии при Министерстве иностранных дел Турецкой Республики Месутом Озжаном.
В ходе прошедшей беседы стороны обсудили широкий спектр вопросов, связанных с дальнейшим углублением двустороннего сотрудничества между дипломатическими академиями Узбекистана и Турции и перспектив реализации совместных образовательных программ.
Отдельное внимание уделено вопросам организации лекций для студентов и слушателей Дипломатической академии на тему «Экономическая дипломатия», проведения научно-практических мероприятий, а также публикации совместного сборника научных статей.