O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari keng qamrovli hamkorlikni yanada mustahkamlashga intilish qat’iyligini tasdiqladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ashxobod shahriga tashrifi doirasida Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari Gurbanguli Berdimuhamedovni shoir va mutafakkir Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro forum yuksak darajada o‘tkazilgani bilan samimiy muborakbod etdi. Suhbatda O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish, ko‘p qirrali hamkorlikni, ayniqsa siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash jadal o‘sayotgani, chegaraoldi savdo hududini ishga tushirish bo‘yicha birgalikda olib borilayotgan ishlar, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida hamkorlik kuchayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Faol hududlarlararo, ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar almashinuv doirasidagi tadbirlar muntazam ravishda o‘tkazib kelinmoqda. O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalarni ham ko‘rib chiqdilar. Bo‘lajak oliy darajadagi muloqotlar rejasi ham muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari Turkman xalqining milliy yetakchisiga Maxtumqulining o‘zbek tilida nashr etilgan tanlangan asarlari to‘plamini sovg‘a qildi.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана подтвердили приверженность дальнейшему укреплению полномасштабного сотрудничества
В рамках программы пребывания в городе Ашхабаде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Глава нашего государства искренне поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с проведением на высочайшем уровне Международного форума, посвященного 300-летию со дня рождения поэта и философа Махтумкули Фраги. В ходе беседы особое внимание было уделено вопросам дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства, углубления многопланового сотрудничества, прежде всего в политической, межпарламентской, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
С удовлетворением отмечены динамичный рост взаимного товарооборота, совместно осуществляемая работа по запуску приграничной торговой зоны, усиление кооперации в сфере энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства. Регулярно проводятся мероприятия в рамках активного межрегионального, делового и культурно-гуманитарного обмена. Лидеры Узбекистана и Туркменистана также рассмотрели актуальные вопросы региональной и международной повестки. Обсужден график предстоящих контактов на высшем уровне. Глава нашего государства подарил Национальному лидеру туркменского народа сборник избранных произведений Махтумкули, изданный на узбекском языке.