O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari keng qamrovli hamkorlikni yanada mustahkamlashga intilish qat’iyligini tasdiqladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ashxobod shahriga tashrifi doirasida Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari Gurbanguli Berdimuhamedovni shoir va mutafakkir Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro forum yuksak darajada o‘tkazilgani bilan samimiy muborakbod etdi. Suhbatda O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish, ko‘p qirrali hamkorlikni, ayniqsa siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash jadal o‘sayotgani, chegaraoldi savdo hududini ishga tushirish bo‘yicha birgalikda olib borilayotgan ishlar, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida hamkorlik kuchayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Faol hududlarlararo, ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar almashinuv doirasidagi tadbirlar muntazam ravishda o‘tkazib kelinmoqda. O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalarni ham ko‘rib chiqdilar. Bo‘lajak oliy darajadagi muloqotlar rejasi ham muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari Turkman xalqining milliy yetakchisiga Maxtumqulining o‘zbek tilida nashr etilgan tanlangan asarlari to‘plamini sovg‘a qildi.

Leaders of Uzbekistan and Turkmenistan reaffirm commitment to further development of full-scale cooperation
In the framework of the visit’s program, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the National Leader of the Turkmen people, the Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
The Head of State sincerely congratulated Gurbanguly Berdimuhamedov with organizing the International Forum “Interrelation of Times and Civilizations – Basis of Peace and Development" dedicated to the 300th anniversary of Turkmen poet and philosopher Magtymguly Fragi at the highest level.
During the conversation special attention was paid to the issues of further expansion of Uzbek-Turkmen strategic partnership, deepening multifaceted cooperation primarily in political, interparliamentary, trade and economic, cultural and humanitarian spheres. Dynamic growth of bilateral trade, joint work for launching cross-border trade zone, strengthening cooperation in the fields of energy, transport, agriculture and water management were noted with satisfaction. Events in the framework of active interregional, business, culture and humanitarian exchanges are held regularly. Leaders of Uzbekistan and Turkmenistan also reviewed current issues on the regional and international agenda. A schedule of upcoming contacts at the highest level was discussed.  The Head of our State presented the National Leader of the Turkmen people with a collection of selected works by Magtymguly published in Uzbek language.