Prezident Shavkat Mirziyoyev gidroenergetika sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar va energetika tizimini kuz-qish mavsumiga tayyorlash bo‘yicha vazifalar ijrosi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev gidroenergetika sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar va energetika tizimini kuz-qish mavsumiga tayyorlash bo‘yicha vazifalar ijrosi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazmoqda.
Kun tartibiga o‘tishdan oldin davlatimiz rahbari hozirgi kunda butun dunyoda katta tashvish va xavotir uyg‘otayotgan masalaga to‘xtalib o‘tdi:
"Ma’lumki, Isroil armiyasi va Xamas harakati o‘rtasida davom etayotgan qurolli to‘qnashuvlar gumanitar inqirozni chuqurlashtirmoqda, tinch, begunoh aholi orasida ko‘p sonli qurbonlarga olib kelmoqda.
Bolalar va ayollar halok bo‘lmoqda, odamlar boshpanasidan ayrilmoqda, o‘z uylarini tashlab ketishga majbur bo‘lmoqda.
Biz Falastin va Isroil tomonidan qurbon bo‘lgan barcha insonlarning oilalariga chin dildan ta’ziya va hamdardlik izhor etamiz.
Men G‘azo sektori aholisiga baholi qudrat yordam ko‘rsatish uchun Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yaqin Sharq agentligiga 1 million 500 ming dollar ajratish haqida qaror qabul qildim.
Biz Falastin xalqi bilan birdam ekanimizni qat’iy bildiramiz va uning Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi va Xavfsizlik Kengashining ilgari qabul qilingan rezolyutsiyalariga muvofiq o‘z mustaqil davlatini barpo etishga bo‘lgan huquqini qo‘llab-quvvatlaymiz", - dedi Prezidentimiz.

Президент Шавкат Мирзиеев провел совещание по реализации проектов, осуществляемых в области гидроэнергетики, и задачам по подготовке энергосистемы к осенне-зимнему сезону.
Президент Шавкат Мирзиеев проводит совещание по реализации проектов, осуществляемых в области гидроэнергетики, и задачам по подготовке энергосистемы к осенне-зимнему сезону.
Прежде чем перейти к повестке дня, глава нашего государства коснулся вопроса, который в настоящее время вызывает большую озабоченность и беспокойство во всем мире:
"Известно, что продолжающийся вооруженный конфликт между израильской армией и движением ХАМАС углубляет гуманитарный кризис, приводя к большому числу жертв среди мирного, ни в чем не повинного населения.
Гибнут дети и женщины, люди теряют кров, вынуждены покидать свои дома.
Мы искренне выражаем соболезнования семьям всех людей, принесенных в жертву Палестиной и Израилем.
Я решил выделить 1 500 000 долларов Ближневосточному агентству Организации Объединенных Наций для оказания доступной энергетической помощи населению сектора Газа.
Мы решительно выражаем нашу солидарность с палестинским народом и поддерживаем его право на построение своего собственного независимого государства в соответствии с ранее принятыми резолюциями Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций и Совета Безопасности", - сказал президент.