Ўзбекистон Президенти ва Кувайт Давлати Валиаҳди кенг қамровли шерикликни ривожлантириш режаларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 февраль куни Ал-Кувайт шаҳрига ташриф доирасида ушбу мамлакат Валиаҳди Шайх Сабоҳ ас-Сабоҳ билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон билан Кувайт ўртасидаги дўстлик ва кенг қамровли шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Валиаҳдга самимий қабул ва алоҳида эътибор учун миннатдорлик билдирди.
Куни кеча бўлиб ўтган олий даражадаги тарихий музокаралар, ҳукумат аъзолари ва етакчи компаниялар билан сермаҳсул учрашувлар кўп қиррали Ўзбекистон-Кувайт муносабатларини кенгайтириш учун мустаҳкам асос бўлиши таъкидланди.
Олий ва юқори даражада яқин мулоқот ва алмашинувларни давом эттиришга келишиб олинди. Инвестицияларни жалб қилиш учун платформани тез фурсатда ишга тушириш, агросаноат мажмуи, транспорт ва логистика, соғлиқни сақлаш, таълим, фармацевтика, инфратузилма ва бошқа йўналишларда кооперация лойиҳаларини амалга оширишга келишиб олинди.
"Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқоти доирасидаги ташаббусларни ўзаро қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қабул қилинган барча қарор ва келишувлар ижроси устидан биргаликда назорат ўрнатиш масаласи келишиб олинди.

President of Uzbekistan and Crown Prince of the State of Kuwait discuss plans to develop a comprehensive partnership
On February 18, within the framework of the second day of the program in Al Kuwait President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Sheikh Sabah Al-Sabah, Crown Prince of this country.
Issues of further development and strengthening of Uzbek-Kuwaiti relations of friendship and comprehensive partnership were discussed.
At the beginning of the conversation, the Leader of Uzbekistan expressed sincere gratitude to the Crown Prince for the cordial reception and special attention.
It was emphasized that the historic high-level talks held the previous day, fruitful meetings with members of the government and leading companies form a solid foundation for expanding Uzbek-Kuwaiti multifaceted relations.
It was agreed to continue close contacts and exchanges at the highest and high level. Agreements have been reached on the early launch of the Platform for attracting investments, implementation of cooperation projects in agro-industrial complex, transportation and logistics, healthcare, education, pharmaceuticals, infrastructure and other areas.
Particular attention was paid to the issues of mutual support of initiatives within the framework of the “Central Asia-Gulf Cooperation Council" dialogue.
The issue of establishing joint control over the implementation of all decisions and agreements has been agreed upon.