O‘zbekiston Prezidenti AQSH bilan parlamentlararo va hududlararo aloqalarni yanada rivojlantirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vashington shahriga tashrif doirasida 5-noyabr kuni o‘ziga ajratilgan qarorgohda AQSH Kongressi Vakillar palatasi a’zolari Bill Xayzenga, Kerol Miller va Sidni Kamlager-Davni qabul qildi.
O‘zbekiston bilan AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ikki mamlakat parlamentlarining amaliy hamkorligini kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qonun chiqaruvchi organlar o‘rtasidagi aloqalar jadal rivojlanib borayotgani, AQSH Kongressida O‘zbekiston bilan hamkorlik bo‘yicha kokus samarali faoliyat olib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Har yili Vakillar palatasida kokus ko‘magida ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qilayotgan O‘zbekiston kunlari o‘tkazib kelinmoqda.
Kongress oliy darajada erishilgan, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirishga doir kelishuvlarni amalga oshirishga har tomonlama ko‘maklashishi muhim ekani ta’kidlandi.
Hududlararo aloqalarni kengaytirish, kongressmenlar vakillik qilayotgan G‘arbiy Virjiniya, Michigan va Kaliforniya shtatlari bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность дальнейшего развития межпарламентских и межрегиональных связей с США
5 ноября в рамках программы пребывания в городе Вашингтоне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял в своей резиденции членов Палаты представителей Конгресса США Билла Хайзенгу, Кэрол Миллер и Сидни Камлагер-Дав.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и США, а также расширения практического сотрудничества по линии парламентов двух стран.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие контактов между законодательными органами, плодотворная деятельность Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном в Конгрессе США. Ежегодно при содействии Кокуса в Палате представителей проводятся Дни Узбекистана, способствующие укреплению узбекско-американских отношений.
Подчеркнута важность всемерного содействия Конгрессом практической реализации договоренностей на высшем уровне, прежде всего по наращиванию торгово-экономических, инвестиционных и культурно-гуманитарных связей.
Отдельное внимание уделено расширению межрегиональных связей, налаживанию практического взаимодействия со штатами Западная Вирджиния, Мичиган и Калифорния, которые представляют законодатели.
По итогам встречи достигнута договоренность об организации визита представителей Конгресса США в Узбекистан, а также взаимном обмене бизнес-делегациями во главе с руководителями регионов.