O‘zbekiston Prezidenti AQSH bilan parlamentlararo va hududlararo aloqalarni yanada rivojlantirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vashington shahriga tashrif doirasida 5-noyabr kuni o‘ziga ajratilgan qarorgohda AQSH Kongressi Vakillar palatasi a’zolari Bill Xayzenga, Kerol Miller va Sidni Kamlager-Davni qabul qildi.
O‘zbekiston bilan AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ikki mamlakat parlamentlarining amaliy hamkorligini kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qonun chiqaruvchi organlar o‘rtasidagi aloqalar jadal rivojlanib borayotgani, AQSH Kongressida O‘zbekiston bilan hamkorlik bo‘yicha kokus samarali faoliyat olib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Har yili Vakillar palatasida kokus ko‘magida ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qilayotgan O‘zbekiston kunlari o‘tkazib kelinmoqda.
Kongress oliy darajada erishilgan, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirishga doir kelishuvlarni amalga oshirishga har tomonlama ko‘maklashishi muhim ekani ta’kidlandi.
Hududlararo aloqalarni kengaytirish, kongressmenlar vakillik qilayotgan G‘arbiy Virjiniya, Michigan va Kaliforniya shtatlari bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratildi.

President of Uzbekistan highlights the importance of further expanding inter-parliamentary and inter-regional ties with the United States
On November 5 in the framework of the stay in Washington D.C., President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received at his residence members of the U.S. House of Representatives Bill Huizenga, Carol Miller and Sydney Kamlager-Dove.
Issues related to further strengthening the strategic partnership between Uzbekistan and the United States, as well as expanding practical cooperation between the parliaments of the two countries, were discussed.
The dynamic development of contacts between legislative bodies and the fruitful activities of the Caucus on Cooperation with Uzbekistan in the U.S. Congress were noted with satisfaction. Every year, with the assistance of the Caucus, Uzbekistan Days are held in the House of Representatives, contributing to the strengthening of Uzbek-American relations.
The importance of Congress's comprehensive assistance in the practical implementation of agreements at the highest level, primarily on the development of trade, economic, investment, cultural, and humanitarian ties, was emphasized.
Special attention was paid to expanding interregional ties and establishing practical cooperation with the states of West Virginia, Michigan, and California, which are represented by legislators.
Following the meeting, an agreement was reached to organize a visit of the U.S. Congress representatives to Uzbekistan, as well as mutual exchanges of business delegations led by regional leaders.