Mustahkam tinchlik va taraqqiyotga da’vat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 78-sessiyasidagi nutqi dunyo ekspertlar hamjamiyati va siyosiy arboblaridavrasida katta qiziqish uyg‘otdi.
Prezidentimiz xalqaro munosabatlar tizimidagi fundamental o‘zgarishlarga ta’rif berar ekan, aniq va lo‘nda iboralar bilan quyidagilarni qayd etdi: «...Jahon miqyosida ishonch inqirozi kuzatilmoqda. Global xavfsizlik institutlari faoliyatidagi muammolar va xalqaro huquq me’yorlaridan chekinish kuchaymoqda. Bularning barchasi keng ko‘lamdagi keskinlik ortishiga sabab bo‘lmoqda. Geosiyosiy qarama-qarshiliklar tufayli savdo, investitsiya va innovatsiya sohalarida erkin almashish yo‘lida yangi to‘siqlar vujudga kelmoqda. Hatto iqlim o‘zgarishlari, ochlik va tengsizlikka qarshi kurash singari butun bashariyat taqdiriga daxldor bo‘lgan masalalarda ham o‘zaro muloqot izdan chiqqani sezilmoqda».
Mamlakatimiz rahbari, shuningdek «…бундай murakkab sharoitda amaliy hamjihatlik va hamkorlik ruhini saqlash, umumiy manfaatlarni mavjud ziddiyatlardan yuqori qo‘ygan holda, mamlakatlarni jipslashtirish g‘oyasi har qachongidan ham dolzarb bo‘lib bormoqda» deya qayd etdi.
Shu bilan birga, Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida yana bir bor o‘tgan yili ilgari surilgan umumiy xavfsizlik va taraqqiyotga qaratilgan “Samarqand birdamlik tashabbusi”ni tilga olib, asosiy maqsadimiz mamlakatlarimiz va xalqlarimizning bugungi kuni va istiqboli uchun mas’uliyatni har tomonlama chuqur anglash, ochiq va konstruktiv hamkorlikka tayyor barcha tomonlarni global muloqotga jalb qilishdan iborat ekanini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari tomonidan tilga olingan strategik maqsad va vazifalar birinchi navbatda yaxshi qo‘shnichilik, hamkorlik va yanada ochiqlik yo‘lida jadal rivojlanayotgan Markaziy Osiyo mintaqasiga tegishlidir.
Dunyo hamjamiyatining Markaziy Osiyo, xususan O‘zbekistonda kechayotgan transformatsiya jarayonlariga qiziqishi bejiz emas. Zero, Yangi O‘zbekiston rahbariyati sa’y-harakatlari va qo‘shni mamlakatlar yetakchilari bilan hamkorlik tufayli suvdan foydalanish, transport yo‘laklari, davlat chegaralari bilan bog‘liq ko‘p yillik muammolarni hal qilishga muvaffaq bo‘lindi.
O‘zbekiston va mintaqa davlatlarining butun dunyo uchun ochiqligi siyosati Markaziy Osiyo xavfsizligi va barqaror, tinch taraqqiyotini ta’minlash, ushbu mintaqa xalqlarining birlashishi va farovonligini ta’minlashning asosiy shartiga aylanib bormoqda.
O‘zbekiston rahbari mintaqaviy o‘ziga xoslikni anglash tuyg‘usi, mushtarak o‘tmish va umumiy kelajak, mintaqaviy hamkorlikni kengaytirishning real yo‘llari hisoblangan hayotiy muhim manfaatlar mos kelishini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. «Markaziy Osiyoni tinch va gullab-yashnayotgan hududga aylantirish O‘zbekiston tashqi siyosatida bundan buyon ham ustuvor maqsad bo‘lib qoladi», – deya qayd etdi davlatimiz rahbari.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida, shuningdek, yig‘ilish ishtirokchilari e’tiborini ekologik muammolar, Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etish, iqlim o‘zgarishi, suvdan foydalanish muammolari, “yashil” taraqqiyot, shuningdek, xalqaro hamkorlik va mamlakatimizning ushbu muammolarni hal qilishga doir tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash zarurligiga qaratdi.
Ekstremizm tarqalishining oldini olish, xalqaro terrorizm va yoshlarning radikallashuviga qarshi kurashish muammolari, qo‘shni Afg‘onistondagi vaziyatga to‘xtalar ekan, davlatimiz rahbari nafaqat Bosh Assambleya ishtirokchilari, balki dunyo ekspert hamjamiyatida katta qiziqish uyg‘otgan bir qator salmoqli tashabbuslarni ilgari surdi. Prezidentimiz so‘zi yakunida: «Mustahkam tinchlik va farovonlikka faqat umumiy intilishlar va birgalikdagi harakatlar bilan erishish mumkin. Bizga o‘zaro ishonch, birdamlik va hamkorlik ruhi har qachongidan ham ko‘proq zarur», deya ta’kidladi.
O‘zbekiston rahbarining BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida bildirilgan tashabbus va takliflari nafaqat tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy, davlat va jamoat tashkilotlari, ilm-fan, madaniyat va ta’lim muassasalari, yoshlar tashkilotlari, shuningdek, yuqori va o‘rta bo‘g‘in kadrlarini tayyorlash va qayta tayyorlash tizimi, xususan, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi JIDU qoshidagi Diplomatik akademiya faoliyatiga ham kuchli turtki berishi shubhasiz.

Призыв к прочному миру и процветанию
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, прозвучавшее на днях на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций, вызвало большой интерес у мирового экспертного сообщества и политических деятелей.
Президент, характеризуя фундаментальные изменения в системе международных отношений в четких, лаконичных фразах, подчеркнул, что сейчас «...наблюдается кризис доверия, усиливаются проблемы в деятельности институтов глобальной безопасности и отход от норм международного права. Все это вызывает растущую напряженность в мире. Из-за геополитических противоречий возникают новые препятствия на пути свободного обмена в сфере торговли, инвестиций и инноваций. Заметно подорван диалог даже по вопросам, касающимся судьбы всего человечества, таким как изменение климата, борьба с голодом и неравенством».
Лидер нашей страны отметил, что в складывающихся условиях «…как никогда необходимо сохранение духа согласия и практического сотрудничества, сплочение стран на основе того, что общие интересы выше существующих противоречий» .
Наряду с этим в своем выступлении Президент Шавкат Мирзиёев еще раз озвучил главную цель Нового Узбекистана, сформулированную в «Самаркандской инициативе солидарности во имя общей безопасности и процветания» от 2022 года. Это – «глубокое осознание ответственности за настоящее и будущее наших стран и народов, вовлечение в глобальный диалог всех сторон, готовых к открытому и конструктивному сотрудничеству» .
Указанные главой государства стратегические цели и задачи затрагивают, в первую очередь, наш Центрально-Азиатский регион, интенсивно развивающийся сегодня по пути добрососедства, сотрудничества и все большей открытости.
Интерес мирового сообщества к трансформационным процессам в Центральной Азии и, в частности, в Узбекистане, не случаен. Ведь благодаря усилиям руководства Нового Узбекистана и сотрудничеству с лидерами соседних стран удалось решить многолетние проблемы, связанные с водопользованием, транспортными коридорами, государственными границами.
Политика открытости Узбекистана и стран региона всему миру превращается в главное условие обеспечения безопасности и устойчивого, мирного развития Центральной Азии, консолидации и процветания народов данного региона.
Руководитель Узбекистана особо остановился на вопросах укрепления чувства региональной идентичности, единого прошлого и общего будущего, совпадения жизненно важных интересов, выступающих в качестве реальных путей расширения регионального сотрудничества. «Превращение Центральной Азии в мирный и процветающий регион будет оставаться приоритетной целью внешней политики Узбекистана», – подчеркнул глава государства .
В своем выступлении Президент Ш.Мирзиёев также заострил внимание участников заседания на проблемах экологии, ликвидации последствий Аральской трагедии, изменения климата, вопросах водопользования, «зеленого» развития, а также необходимости международного сотрудничества и поддержки инициатив нашей страны по решению данных вопросов.
Касаясь проблем предотвращения распространения экстремизма, борьбы с международным терроризмом и радикализацией молодежи, ситуации в соседнем Афганистане, лидер нашей страны выдвинул целый ряд значимых инициатив, вызвавших живой интерес как у участников Генеральной Ассамблеи, так и у мирового экспертного сообщества.
В завершение Президент отметил: «Только общими стремлениями и совместными усилиями можно достичь прочного мира и процветания. Больше, чем когда-либо, нам нужны взаимное доверие, солидарность и сотрудничество».
Очевидно, что инициативы и предложения лидера Узбекистана, озвученные на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, дадут  мощный импульс в работе не только внешнеполитических и внешнеэкономических, государственных и общественных организаций, учреждений науки, культуры и образования, молодежных организаций, но и системы подготовки и переподготовки кадров высшего и среднего звена, в частности, Дипломатической академии при УМЭД МИД Республики Узбекистан.