ЎЗБЕК ДИПЛОМАТИЯ МАКТАБИ замонавий андоза ва тажрибалар асосида такомиллашмоқда
Президентимизнинг “Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети фаолиятини тизимли ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига биноан, ўтган йил ноябрда ЖИДУ ҳузурида Дипломатик академия ташкил этилган эди. Бунинг ўзига яраша қатор асосли сабаблари бор, албатта. Хусусан, қарорда Дипломатик академияга Ўзбекистон Республикаси миллий манфаатларидан келиб чиққан ҳолда, дипломатик кадрлар, жумладан, юқори бўғин дипломатлари (элчи ва маслаҳатчилар)ни тизимли равишда тайёрлаш вазифаси юкланган.
Мазкур топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида яқинда академияда юқори бўғин дипломат кадрларни тизимли асосда тайёрлаш бўйича бир йиллик курс очилди. Машғулотлар ўтиш учун муассасага юртимизнинг хорижий давлатларда катта илмий-амалий тажриба тўплаган етакчи олимлари, энг яхши амалиётчи ва экспертлар таклиф этилди. Бу масалада Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети катта ёрдам бермоқда.
Келгусида хорижлик нуфузли эксперт ва мутахассисларни ҳам фаолиятимизга кенг жалб этиш назарда тутилган. Чет элдаги етакчи муассасалар билан ҳамкорликда қўшма дастурлар, таълим жараёнига масофавий ўқитишни кенг татбиқ этиш, хорижлик элчилар, Тошкентдаги халқаро ташкилотлар раҳбарларини таклиф қилиш орқали бу мақсадни рўёбга чиқариш кўзда тутилган.
Бир йиллик курснинг илк тингловчилари учун ҳинд ҳамкасбларимизнинг Ҳиндистон ташқи сиёсати ва икки томонлама ҳамкорлик масалалари ёритилган онлайн форматдаги тақдимоти ўтказилди. Тақдимотни илгари Ҳиндистоннинг Суринам, Қозоғистон, Финляндия ва Эстониядаги дипломатик миссияси бошлиғи бўлиб хизмат қилган, ҳозир Ҳиндистон — Марказий Осиё жамғармаси президенти, элчи Ашок Шарма ўтказди.
Тақдимотда Марказий Осиёнинг нуфузли мутахассисларидан бири, мазкур жамғарма директори, доктор Рамакант Двиведи ҳам иштирок этди. Шу ўринда элчи Ашок Рагунатнинг кўмагини алоҳида қайд этиш зарур. Бу шахс олдин Ҳиндистон ташқи ишлар вазири ўринбосари лавозимида ишлаган, академиямиз билан ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқишда фаол иштирок этган. Ҳиндистоннинг Ўзбекистондаги элчиси жаноб Маниш Прабхатнинг ҳам мунтазам ёрдам берганини эътироф этиш даркор. У дипломат кадрларни қайта тайёрлаш бўйича уч ойлик курсимизда маърузалар ўқиди.
Фаолиятимизни такомиллаштириш ва ривожлантириш учун хорижий мамлакатлардаги шундай академиялар билан ҳамкорлик ўрнатиш давр талаби. Хусусан, хориждаги дипломат кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича фаолият юритаётган етакчи таълим ташкилотлари билан қўшма лойиҳаларни йўлга қўйиш академия фаолиятининг муҳим йўналишларидан бири. Шуни ҳисобга олиб, ўтган қисқа муддатда Корея Республикаси, Саудия Арабистони ва Италия дипломатик академиялари билан ҳамкорлик меморандумлари имзоланди. Миср, Қатар, Исроил билан ҳамкорлик меморандумлари лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Ўқув муассасамизда юқори бўғин дипломат кадрларни тайёрлаш курсларидан ташқари малака ошириш ва қайта тайёрлаш бўйича бошқа курслар ҳам мавжуд. Дипломатик академия турли вазирлик ва идоралар талабига кўра, қисқа муддатли курслар ташкил этади. Хусусан, Ташқи ишлар вазирлиги талабига мувофиқ, чет элга хизмат сафарига кетаётган ва маъмурий-техник ходимлар ҳамда уларнинг оила аъзолари учун қабул қилаётган давлатнинг дипломатик протоколи ва этикетининг ўзига хос хусусиятлари, у ерда яшаш тартиби, маҳаллий аҳоли билан гаплашиш қоидалари билан таништиришга йўналтирилган курслар ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбарининг “Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети фаолиятини тизимли ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига биноан, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раисининг, вилоятлар ва Тошкент шаҳри, шунингдек, туман (шаҳар) ҳокимларининг инвестициялар ва ташқи савдо масалалари бўйича ўринбосарлари, ташқи сиёсий, иқтисодий ва халқаро-ҳуқуқий фаолият соҳасидаги мутахассислар ҳамда ходимларни қисқа ва узоқ муддатли ўқув курсларида тўлов-шартнома асосида, шу жумладан, масофавий тарзда қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш кўзда тутилмоқда.
Мамлакатимиз ташқи сиёсий ва иқтисодий фаолиятини дипломатик кадрлар билан таъминлаш, соҳада илмий тадқиқотлар ўтказиш, шунингдек, дипломат кадрларни саралаш, тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш ва захирасини яратишга қаратилаётган юксак эътибор туфайли Дипломатик академиямиз қисқа муддатда салмоқли натижаларга эришди.
Мана шундай эътибор натижасида Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, шунингдек, Дипломатик академияда юртимизнинг жаҳон сиёсати, халқаро иқтисодий алоқалар, халқаро ҳуқуқ масалалари бўйича етакчи олимлари, амалиётчилари ва экспертлари йиғилган. Бу эса, ўз навбатида, ўзбек дипломатия мактаби ташкил этилиши танлови тўғри бўлганини амалда кўрсатмоқда.

Узбекская школа дипломатии совершенствуется на основе современных шаблонов и экспериментов
Согласно решению нашего президента “О мерах по системному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии”, в ноябре прошлого года при UWED была создана Дипломатическая академия. Для этого, конечно, есть ряд вполне обоснованных причин. В частности, постановлением на Дипломатическую академию возложена задача систематической подготовки дипломатического персонала, в том числе дипломатов из высших эшелонов (послов и советников), исходя из национальных интересов Республики Узбекистан.
Чтобы обеспечить выполнение этой задачи, недавно в Академии был открыт годичный курс по систематической подготовке дипломатического персонала высокого уровня. В учебное заведение для прохождения стажировки были приглашены ведущие ученые, лучшие практики и эксперты из нашей страны, накопившие большой научный и практический опыт в зарубежных странах. Университет мировой экономики и дипломатии оказывает большую помощь в этом вопросе.
В будущем предполагается широкое привлечение к нашей деятельности зарубежных авторитетных экспертов и специалистов. Совместные программы в сотрудничестве с ведущими учебными заведениями за рубежом, широкое применение дистанционного обучения в образовательном процессе, приглашение иностранных послов, руководителей международных организаций в Ташкент направлены на реализацию этой цели.
Для первых слушателей годичного курса была проведена презентация наших индийских коллег в онлайн-формате, посвященная вопросам внешней политики Индии и двустороннего сотрудничества. Презентацию провел посол Ашок Шарма, ныне президент Фонда Индия — Центральная Азия, который ранее занимал пост главы дипломатической миссии Индии в Суринаме, Казахстане, Финляндии и Эстонии.
Доктор Рамакант Двиведи, один из авторитетных специалистов Центральной Азии, директор этого фонда, также принял участие в презентации. На данном этапе необходимо отдельно отметить поддержку посла Ашока Рагуната. Этот человек ранее занимал должность заместителя министра иностранных дел Индии, активно участвовал в разработке программы сотрудничества с нашей академией. Г-н Маниш Прабхат, посол Индии в Узбекистане, также является постоянным автором darkor. Он читал лекции на нашем трехмесячном курсе по переподготовке дипломатических кадров.
Требованием времени является налаживание сотрудничества с такими академиями в зарубежных странах для совершенствования и развития нашей деятельности. В частности, создание совместных проектов с ведущими образовательными организациями, занимающимися подготовкой, переподготовкой и повышением квалификации дипломатических кадров за рубежом, является одним из важных направлений деятельности Академии. В связи с этим за прошедший короткий срок был подписан меморандум о сотрудничестве с дипломатическими академиями Республики Корея, Саудовской Аравии и Италии. Разрабатывается проект меморандума о сотрудничестве с Египтом, Катаром, Израилем.
Помимо курсов повышения квалификации высшего дипломатического персонала, наше учебное заведение также предлагает другие курсы по подготовке и переподготовке кадров. Дипломатическая академия предоставляет краткосрочные курсы по запросам различных министерств и ведомств. В частности, в соответствии с запросом Министерства иностранных дел были организованы курсы, направленные на ознакомление с особенностями дипломатического протокола и этикета государства пребывания для административного и технического персонала и членов их семей, порядком проживания там, правилами общения с местными жителями.
Согласно постановлению главы нашего государства “О мерах по системному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии”, председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, заместители акимов областей и города Ташкента, а также акимы районов (городов) по инвестициям и вопросам внешней торговли, специалистам в области внешнеполитической, экономической и международной деятельности предусматривается переподготовка и повышение квалификации дистанционным способом.
Благодаря высокому вниманию, уделяемому обеспечению дипломатическими кадрами внешнеполитической и экономической деятельности нашей страны, научным исследованиям в данной области, а также отбору, подготовке, переподготовке, переподготовка и резерв дипломатических кадров, наша Дипломатическая академия добилась значительных результатов за короткий срок.
В результате такого внимания Университет мировой экономики и дипломатии, а также Дипломатическая академия собрали ведущих ученых, практиков и экспертов нашей страны по мировой политике, международным экономическим отношениям, вопросам международного права. Это, в свою очередь, на практике свидетельствует о том, что выбор в пользу создания узбекской школы дипломатии был правильным.