O‘zbekiston – Serbiya munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarildi
28-oktabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichni rasmiy kutib olish marosimi o‘tkazildi.
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Serbiya yetakchisini samimiy qutlar ekan, hamkorlik davridagi birinchi sammit tarixiy ahamiyatga ega bo‘lishini va O‘zbekiston – Serbiya munosabatlarini sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishini ta’kidladi.
– Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanayotgan yilda rasmiy tashrifingiz tarixiy voqeadir. O‘zbekistonda Serbiyaga katta xayrixohlik bilan qarashadi. Xalqlarimizni mustahkam do‘stlik rishtalari va o‘xshash mentalitet bog‘lab turadi, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Muzokaralarda alohida e’tibor tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish, agrosanoat majmui, turizm hamda ko‘plab boshqa muhim tarmoqlarda keng ko‘lamli kooperatsiya dasturini tayyorlash masalalariga qaratildi.
“Markaziy Osiyo – Bolqon” yo‘nalishida yangi transport yo‘laklarini, jumladan, Transkaspiy koridori doirasida rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida kelgusi yilda Toshkent shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
Tartibli mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Uzbek-Serbian relations elevated to a new stage of development
On October 28 at “Kuksaroy” residence, an official meeting ceremony was held for the President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić who’s paying an official visit to our country.
Negotiations between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić took place at the "Kuksaroy" residence with the participation of official delegations.
The prospects for further strengthening practical cooperation between Uzbekistan and Serbia were discussed.
Warmly welcoming the Serbian leader, the Head of our state emphasized that the first summit in the history of cooperation will be historic and bring Uzbek-Serbian relations to a qualitatively new level.
Your official visit in the year of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations is a historic event. Uzbekistan has great sympathy for Serbia. Our peoples are bound by strong ties of friendship and a similar mentality, - said the President of Uzbekistan.
Priority attention is being paid to increasing trade turnover and preparing a comprehensive cooperation program in key sectors such as mechanical engineering, pharmaceuticals, the chemical industry, information technology and digitalization, the agro-industrial complex, tourism, and many others.
The importance of developing new transport routes between Central Asia and the Balkans, including within the Trans-Caspian corridor, was noted.
In order to promote the economic agenda of cooperation, an agreement was reached to hold the first meeting of the Intergovernmental Commission in Tashkent next year.
Issues of cooperation in the areas of organized labor migration, culture, humanitarian affairs, and education were discussed.