JIDU huzuridagi Diplomatik Akademiyada magistrlik dissertatsiyalari himoyasi o‘tkazildi
2025-yil 22-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Diplomatik akademiyada Diplomatik va konsullik xizmati va iqtisodiy diplomatiya fakultetlari talabalarining magistrlik dissertatsiyalarining yakuniy himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Himoya magistratura bosqichining yakuniy bosqichi bo‘lib, unda talabalar tashqi siyosat, xalqaro munosabatlar, iqtisodiy diplomatiya va global hamkorlik sohalaridagi keng ko‘lamli mavzularni qamrab olgan ilmiy izlanishlari natijalarini taqdim etdilar.
Diplomatik akademiya rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, ilmiy rahbarlar va taklif etilgan mutaxassislardan iborat Sertifikatlash komissiyasi taqdim etilgan ishlarning dolzarbligi, ilmiy yangiligi va amaliy ahamiyatini baholadi. Magistrlik dissertatsiyalari himoyasida videokonferensiya orqali O‘zbekiston Respublikasining BMT bo‘limi va boshqa xalqaro tashkilotlarning Jenevadagi doimiy vakolatxonasi diplomati S.Alisherova ham ishtirok etdi. Har bir magistratura talabasi nafaqat nazariy bilimlarning chuqurligini, balki tahliliy fikrlash va o‘z xulosalarini asosli himoya qilish qobiliyatini ham namoyish etish imkoniyatiga ega bo‘ldi.

В Дипломатической академии при УМЭД прошла защита магистерских диссертаций
22 июля 2025 года в Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии состоялась итоговая защита магистерских диссертаций студентов факультетов Дипломатической и консульской службы и Экономической дипломатии.
Защита стала завершающим этапом магистерской подготовки, где студенты представили результаты своих научных исследований, охватывающих широкий спектр тем в сфере внешней политики, международных отношений, экономической дипломатии и глобального сотрудничества.
Аттестационная комиссия, в состав которой вошли руководство Дипломатической академии, профессора, научные руководители и приглашённые эксперты, оценила актуальность, научную новизну и практическую значимость представленных работ. В защите магистерских диссертаций, по каналам видеоконференцсвязи также участвовала дипломат Постоянного представительства Республики Узбекистан при отделении ООН и других международных организациях в городе Женеве С.Алишерова. Каждому магистранту была предоставлена возможность продемонстрировать не только глубину теоретических знаний, но и способность к аналитическому мышлению и аргументированной защите собственных выводов.