“Yaqin Sharqdagi zamonaviy geostrategik vaziyat va O‘zbekiston” mavzusidagi seminar
2026-yil 21-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiyada Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti va Diplomatik akademiya magistrantlari ishtirokida “Yaqin Sharqdagi zamonaviy geostrategik vaziyat va O‘zbekiston” mavzusida ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning asosiy maqsadi Yaqin Sharq mintaqasida kechayotgan dolzarb geosiyosiy jarayonlarni chuqur o‘rganish hamda ularning Markaziy Osiyo davlatlari, xususan O‘zbekiston va mintaqaviy hamkorlik uchun ahamiyatini tahlil qilishdan iborat bo‘ldi.
Seminar davomida ishtirokchilar mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish hamda transport-logistika tizimlarining integratsiyasi kabi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Shuningdek, geostrategik jarayonlarning global va mintaqaviy rivojlanishga ta’siri bo‘yicha ilmiy-tahliliy fikrlar bildirildi.
Tadbirda Diplomatik akademiya va Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti professor-o‘qituvchilari, shuningdek, JIDU doktorantlari va magistrantlari ishtirok etdilar.

О семинаре: «Современная геостратегическая ситуация на Ближнем Востоке и Узбекистан» в ДА при УМЭД
21 апреля 2026 года в Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии состоялся научно-практический семинар на тему «Современная геостратегическая ситуация на Ближнем Востоке и Узбекистан» с участием магистрантов Ташкентского государственного университета востоковедения и Дипломатической академии.
Основной целью мероприятия стало углублённое изучение актуальных геополитических процессов, происходящих в регионе Ближнего Востока, а также их значения для государств Центральной Азии и, в частности, для Узбекистана и регионального сотрудничества.
В ходе семинара участники обменялись мнениями по актуальным вопросам обеспечения региональной безопасности, расширения экономического сотрудничества и интеграции транспортно-логистических систем. Также были представлены научно-аналитические оценки влияния геостратегических процессов на глобальное и региональное развитие.
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав Дипломатической академии и Ташкентского государственного университета востоковедения, докторанты и магистранты УМЭД.