Oʻzbekiston Prezidenti I darajali “Manas” ordeni bilan taqdirlandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni I darajali “Manas” ordeni bilan taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Qirgʻiz Respublikasining yuksak mukofotini davlatimiz rahbariga Prezident Sadir Japarov topshirdi.
Oʻzbekiston yetakchisi qardosh Qirgʻiziston Prezidenti va xalqiga chuqur minnatdorlik bildirib, ushbu mukofotni ikki xalq oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik rishtalarini mustahkamlash borasidagi birgalikdagi saʼy-harakatlar hamda Oʻzbekiston va Qirgʻiziston munosabatlarini yangi tarixiy bosqich – ittifoqchilik darajasiga olib chiqishga qaratilgan mushtarak intilishlarning yuksak eʼtirofi sifatida qabul qilishini taʼkidladi.
1996-yilda taʼsis etilgan “Manas” ordeni Qirgʻiz Respublikasining oliy davlat mukofotlaridan biri hisoblanadi. Respublika va xorij fuqarolariga davlatchilik va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, xalqlar oʻrtasida tinchlik, doʻstlik va oʻzaro anglashuv rishtalarini rivojlantirishga qoʻshgan ulkan hissasi uchun beriladi.

Президент Узбекистана награжден орденом «Манас» I степени
Состоялась церемония награждения Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева орденом «Манас» I степени.
Высокую награду Кыргызской Республики главе нашего государства вручил Президент Садыр Жапаров.
Лидер Узбекистана, выразив глубокую признательность Президенту и всему братскому народу Кыргызстана, подчеркнул, что воспринимает эту высокую награду как высокую оценку совместных усилий по укреплению многовековых уз истинной дружбы и добрососедства двух народов, а также признание общих устремлений по выведению отношений Узбекистана и Кыргызстана на новый исторический уровень – союзничества.
Орден «Манас», учреждённый в 1996 году, является одной из высших государственных наград Кыргызской Республики и вручается гражданам республики и иностранным гражданам за выдающийся вклад в укрепление государственности, развитие международного сотрудничества, мира, дружбы и взаимопонимания между народами.