Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Yangi O‘zbekiston: Shavkat Mirziyoyev yo‘li” kitobining ingliz tilidagi nashri taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “Yangi O‘zbekiston: Shavkat Mirziyoyev yo‘li” kitobining ingliz tilidagi nashri taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ushbu kitobning muallifi taniqli siyosatshunos, senator hamda O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi raisi Qudratilla Rafiqovdir.
Tadbir davlat idoralari, diplomatik korpus, ilmiy doiralar va ommaviy axborot vositalari vakillarini bir joyga to‘pladi. Taqdimot Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida O‘zbekistonda amalga oshirilgan va kitobda aks ettirilgan keng qamrovli islohotlar hamda o‘zgarishlarga bag‘ishlandi.
Tadbirni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ochib berdi. U o‘z so‘zida mazkur kitob zamonamizning oxirgi yillardagi eng ko‘p o‘zgarishlardan biri – yangi O‘zbekistonning shakllanish tarixini aks ettirgan asar ekanini ta’kidladi. U nafaqat islohotlar haqidagi ilmiy tadqiqot, balki mamlakat, jamiyatning zamonaviylashuvi haqidagi hikoya ekani, millatning o‘zligini va jahon hamjamiyatidagi o‘rnini qayta barpo etish solnomasi ekanini qayd etdi.
– Bugungi globallashuv davrida O‘zbekistonning yangi taraqqiyot yo‘li xalqaro hamjamiyat uchun katta qiziqish uyg‘otmoqda, – deydi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari B.Aloyev. – Inglizcha nashr chet ellik siyosatchilar, ilmiy doiralar va xalqaro tashkilotlar uchun mamlakatimizdagi islohotlarni chuqurroq anglash imkonini beradi. Asarda siyosiy tizimni modernizatsiya qilish, iqtisodiyotni liberallashtirish, inson huquqlarini himoya qilish, sud-huquq sohasidagi o‘zgarishlar, shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi yangi imiji haqida batafsil ma’lumot berilgan. O‘zbekiston bugun yangi bosqichga qadam qo‘ydi. Ochiqlik, taraqqiyot va inson qadri ustuvor bo‘lgan jamiyatga intilyapti. Kitob ana shu o‘zgarishlarning manzara va mantig‘ini keng jamoatchilikka yetkazishni maqsad qiladi.
Kitob mamlakatning strategik rivojlanish yo‘nalishini har tomonlama tahlil qilib, siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy sohalardagi chuqur o‘zgarishlarni yoritib beradi. Unda iqtisodiyotni erkinlashtirish, fuqarolik jamiyatini mustahkamlash, inson huquqlarini himoya qilish hamda O‘zbekistonning xalqaro jarayonlardagi faol ishtirokchi sifatidagi rolini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratilgan.
BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori Sabine Machl o‘z ma’ruzasida quyidagilarni ta’kidladi: “Prezident Shavkat Mirziyoyevning mamlakatingizda inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha olib borayotgan sa’y-harakatlari yuqori bahoga loyiqdir. Ayniqsa, kambag‘allikni qisqartirish, aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va iqtisodiyotni rivojlantirish sohalarida ulkan qadamlar qo‘yilmoqda. Ushbu kitobda ham bular batafsil yoritib berilgan. O‘zbekiston 2016-yildan beri BMTda qabul qilingan 10 dan ortiq rezolyutsiyaning tashabbuskori bo‘lib kelmoqda. Shuningdek, u tinchlikni targ‘ib qilish, inson huquqlarini ta’minlash, iqtisodiy va ekologik yo‘nalishlarga oid konvensiyalarning asosiy muallifi hisoblanadi”.
Nashrning ingliz tilidagi nashri allaqachon xalqaro miqyosda keng e’tirofga sazovor bo‘lgan. Avvalroq kitob taqdimotlari Vashingtonda AQSH Kongressi binosida, shuningdek, BMTning Nyu-Yorkdagi bosh qarorgohida muvaffaqiyatli o‘tkazilgan edi. Bu voqealar chet ellik mutaxassislar, siyosatchilar va diplomatlar orasida katta qiziqish uyg‘otib, Yangi O‘zbekiston qiyofasini jahon maydonida ommalashtirishga xizmat qilmoqda.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялся презентация английской версии книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева»
10 декабря 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялся презентация англоязычного издания книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева». Её автор – известный политолог, сенатор и председатель Федерации профсоюзов Узбекистана Кудратилла Рафиков.
Мероприятие собрало представителей государственных органов, дипломатического корпуса, академических кругов и средств массовой информации. Презентация была посвящена масштабным реформам и преобразованиям, осуществленным в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева, которые нашли свое отражение в книге.
Мероприятие открыл Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содик Сафоев. В своем выступлении он отметил, что данная книга отражает одно из самых значительных изменений последних лет нашего времени историю формирования нового Узбекистана. Он подчеркнул, что это произведение является не только научным исследованием о реформах, но и повествованием о модернизации страны и общества, летописью восстановления самобытности нации и ее места в мировом сообществе.
- В нынешнюю эпоху глобализации новый путь развития Узбекистана вызывает большой интерес у международного сообщества, - сказал Первый заместитель министра иностранных дел Б.Алоев. - Издание на английском языке позволит зарубежным политикам, научным кругам и международным организациям глубже понять реформы, проводимые в нашей стране. В книге представлена подробная информация о модернизации политической системы, либерализации экономики, защите прав человека, изменениях в судебно-правовой сфере, а также о новом имидже Узбекистана на международной арене. Сегодня Узбекистан вступил в новый этап развития. Страна стремится к обществу, в котором приоритетами являются открытость, прогресс и ценность человеческой личности. Цель книги - донести до широкой общественности картину и логику этих преобразований.
Книга предлагает комплексный анализ стратегического курса развития страны, рассказывая о глубоких изменениях в политической, экономической и социальной сферах. Особое внимание уделяется либерализации экономики, укреплению гражданского общества, защите прав человека и усилению роли Узбекистана как активного участника международных процессов.
- Усилия Президента Шавката Мирзиёева по защите прав человека в вашей стране заслуживают высокой оценки, - отметила Постоянный координатор ООН в Узбекистане Сабине МАХЛ. - Особенно большие шаги предпринимаются в области сокращения бедности, социальной поддержки населения, развития экономики. В этой книге они также подробно освещены. Узбекистан с 2016 года является инициатором более 10 принятых резолюций в ООН. Он является главным автором конвенций по продвижению мира, обеспечению прав человека, экономическому и экологическому направлениям.
Английская версия издания уже получила широкий международный отклик. Ранее презентации книги с успехом прошли в Вашингтоне, в здании Конгресса США, а также в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке. Эти события вызвали живой интерес у зарубежных экспертов, политиков и дипломатов, способствуя популяризации образа Нового Узбекистана на мировой арене.